Δύσκολη νίκη ο Αστέρας Τρίπολης

Με το... δεξί στον 6ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας μπήκε ο Αστέρας Τρίπολης, ο οποίος επιβλήθηκε με 2-1 του Απόλλωνα Σμύρνης στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Μαρτίνεθ (68΄) και Βαλιέντε (86΄) ήταν οι σκόρερ των «Αρκάδων», ενώ για την «ελαφρά ταξιαρχία» είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Τζανετόπουλος (74΄).

Οι γηπεδούχοι είχαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς στο 46ο λεπτό με τον Τσιλιανίδη να μην μπορεί να νικήσει τον Βάσιτς. Τελικά η πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι απέφερε αποτέλεσμα στο 68΄, μετά την ωραία ατομική προσπάθεια του Κότσιρα και την προσωρινή απόκρουση του Βάσιτς ήρθε ο Μαρτίνεθ με δυνατό σουτ να ανοίξει το σκορ για τον Αστέρα (η μπάλα βρήκε και λίγο στον Γκονζάλες κι άλλαξε πορεία (1-0).

Μόλις 6 λεπτά διήρκησαν οι πανηγυρισμοί των Αρκάδων, καθώς στο 74΄ ο Τζανετόπουλος ισοφάρισε για τον Απόλλωνα με σουτ από το σημείο του πέναλτι, ύστερα από το φάουλ του Σικαμπάλα.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη είχε τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο 79΄, όταν δύο λεπτά νωρίτερα κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Γκαρός (σωστή η απόφαση του διαιτητή), αλλά ο Βάσιτς με υπέροχη επέμβαση δεν επέτρεψε στον Μανιά να σκοράρει (η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι).

Τελικά τη λύση στους γηπεδούχους έδωσε στο 86ο λεπτό ο Βαλιέντε με γυριστή κεφαλιά.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά)

Κίτρινες: Βαφέας, Γκαρός

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κότσιρας, Μαρτίνεθ (84΄ Κυριακόπουλος), Τριανταφυλλόπουλος, Βαλιέντε, Μουνάφο, Μπελόκ, Τσιλιανίδης (60΄ Φερνάντες), Καλτσάς, Ρόλε (60΄ Μανιάς), Δουβίκας

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Αλμπέρτο Μοντεαγούδο): Βάσιτς, Στάθης, Οριχβέλα, Λούκις, Βαφέας, Τζανετόπουλος, Κλοντιάν, Ελ Χέλβε (61΄ Γκαρός), Αλμέιδα Πέδρο (46΄ Γκονζάλες), Φανταλά, Βαρκάς (70΄ Ακόστα).