Νίκη και πρόκριση εν μέσω επεισοδίων για τον Ολυμπιακό

Επεισοδιακή η πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου για τον Ολυμπιακό που καθάρισε εύκολα στην Πάτρα την Παναχαϊκή με 2-0. Τοροσίδης, Ναουέλ τα γκολ.

Εν μέσω... πολεμικού σκηνικού για ένα περίπου τέταρτο στο δεύτερο ημίχρονο όταν το ματς διακόπηκε λόγω συμπλοκών της Αστυνομίας με τον κόσμο του Ολυμπιακού στην εξέδρα και πάνω σε έναν αγωνιστικό χώρο που θύμιζε... βομβαρδισμένο τοπίο, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 2-0 την Παναχαϊκή για τη 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας και εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στα νοκ-άουτ της διοργάνωσης.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος, παρά την εντελώς πειραματική σύνθεση μετά το νέο εκτεταμένο ροτέισον του Μαρτίνς και παρά το γεγονός πως ο αγωνιστικός χώρος του Παμπελοποννησιακού δεν βοηθούσε στο να παιχτεί κανονικό ποδόσφαιρο, οι «ερυθρόλευκοι» ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο της Παναχαϊκής για το «2 στα 2» στον όμιλο. Για τους δύο λόγους που προαναφέρθησαν, την πειραματική ενδεκάδα και το άθλιο γήπεδο, οι Πειραιώτες άργησαν να βρουν ρυθμό στο επιθετικό κομμάτι αφού άλλωστε το παιχνίδι τους στηρίζεται στην καλή και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας. Έστω κι έτσι, όσο περνούσε η ώρα το ματς παιζόταν όλο και περισσότερο στο μισό κομμάτι του γηπέδου των γηπεδούχων που βρέθηκαν σε θέση άμυνας από νωρίς και περιορίστηκαν σε εξαιρετικά παθητικό ρόλο.

Η ομάδα του Μαρτίνς αντίθετα έψαξε με υπομονή το γκολ, είχε δύο καλές στιγμές ως το μισάωρο και ένα πέναλτι που δεν δόθηκε υπέρ της στο 25' και παρότι ουδέποτε έπιασε υψηλά επίπεδα απόδοσης κατάφερε να βρει σκορ στο πρώτο ημίχρονο απλοποιώντας το ματς. Ήταν η φάση του 38' όταν ο Ναουέλ εκτέλεσε κόρνερ και ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» και μάλλον κορυφαίος του αγώνα, Βασίλης Τοροσίδης, ήταν αυτός που έδωσε και πάλι τη λύση, όπως στο ματς με τη Ντουντελάνζ, γράφοντας το 0-1 με έξοχη κεφαλιά. Από το σημείο αυτό και μετά, ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα να ελέγξει το ματς ματς και να διαχειριστεί το σκορ, ειδικά απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν είχε απαντήσεις στο πρέσινγκ του και δεν μπορούσε να βγάλει τη μπάλα από την άμυνά του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ουδέποτε παίχτηκε ποδόσφαιρο επί της ουσίας, μετά από τη δεκαπεντάλεπτη διακοπή και τις ρίψεις των χημικών που έστειλαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Όταν πια ξαναβγήκαν για μπάλα, ο Ολυμπιακός βρήκε σχετικά γρήγορα ένα ακόμη γκολ, με τον Ναουέλ στο 70' και καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες το ματς, χάνοντας λίγες ακόμη ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.