Αγχωτική νίκη πρωτιάς του Παναθηναϊκού στα Χανιά

Με μεγάλη δυσκολία ο Παναθηναϊκός νίκησε στα Περιβόλια 2-1 τον ΑΟΧ/Κισσαμικό και εξασφάλισε την πρώτη θέση του 3ου ομίλου του κυπέλλου Ελλάδας. Οι δύο ομάδες είχαν ήδη πάρει την πρόκριση για τους «16», μετά τη χθεσινή ισοπαλία του Παναιτωλικού με την Ιεράπετρα, και οι «πράσινοι» πήραν με μεγάλη δυσκολία το «τρίποντο» που τους χαρίζει την πρωτιά και το πλεονέκτημα στην κλήρωση, που θα γίνει την Παρασκευή (21/12).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, είχε δοκάρι μόλις στο 3ο λεπτό σε προβολή του Εμμανουηλίδη και άνοιξε το σκορ στο 7΄ με τον ίδιο παίκτη, που έγινε κάτοχος της μπάλας από λάθος πάσα του τερματοφύλακα Δασκαλάκη και την έστειλε στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά το σουτ του Αποστολόπουλου στο 17΄ βρήκε το δοκάρι του Διούδη και έφυγε άουτ, ενώ στη συνέχεια οι «πράσινοι» είχαν ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, όμως δύο φορές ο Βέργος κι άλλη μία ο Εμμανουηλίδης δεν βρήκαν στόχο. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Κισσαμικός έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν ο Διούδης νίκησε στο τετ-α-τετ τον Ρίσκι.

Στο ξεκίνημα του β΄ μέρους η χανιώτικη ομάδα ήταν ανώτερη, είδε γκολ του Ρίσκι να ακυρώνεται στο 51΄, αλλά τελικά έφτασε στην ισοφάριση με τον ίδιο παίκτη στο 54΄. Προηγήθηκε μεγάλη επέμβαση του Διούδη σε προσπάθεια του επιθετικού του Κισσαμικού, ο Τεγούσης επιχείρησε ένα σουτ και ο Ρίσκι με «τακουνάκι» άλλαξε την πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα. Ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να ξαναπάρει άμεσα το προβάδισμα, καθώς στο 57΄ καταλογίστηκε πέναλτι για χέρι του Σισέ, αλλά ο Βέργος νικήθηκε από τον Δασκαλάκη. Τελικά, ο νεαρός επιθετικός πήρε το... αίμα του πίσω στο 75΄, σπρώχνοντας τη μπάλα στα δίχτυα μετά από απόκρουση του Δασκαλάκη σε σουτ του Παντελάκη, και με το πρώτο του επίσημο γκολ με τα πράσινα χάρισε στην ομάδα του την πρώτη θέση στον όμιλο.