Προκρίθηκε από το πρώτο παιχνίδι ο Ατρόμητος

Από το πρώτο ματς ο Ατρόμητος εξασφάλισε ουσιαστικά την παρουσία του στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος αφού το 3-0 στον Βόλο καθιστά την ρεβάνς του Περιστερίου τυπική διαδικασία. Δύο γκολ ο Βέλλιος κι ένα ο Γούτας για τους νικητές.

Εύκολο έργο είχε ο Ατρόμητος στο Βόλο, καθώς επικράτησε 0-3 της τοπικής ομάδας και πλέον η ρεβάνς της επόμενης Τρίτης στο Περιστέρι είναι τυπική διαδικασία. Ο Γούτας άνοιξε το σκορ, με τον Βέλλιο να σκοράρει ακόμα δύο τέρματα και να διαμορφώνει το 0-3 για το «αστέρι».

Γκολ από τα αποδυτήρια για τον ανώτερο Ατρόμητο

Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να έχει ο Ατρόμητος στο Βόλο! Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη, ευχήθηκε να προηγηθεί μόλις στο 2', όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ούμπιδες, ο Γούτας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση κι έφτασαν κοντά στο 1-1, όταν στο 9' ο Μουνίθ βρέθηκε απέναντι στον Μέγιερι τον οποίο πλάσαρε, με τον Ούγγρο γκολκίπερ να απομακρύνει με τα πόδια.

Ο ρυθμός μετά το πρώτο δεκάλεπτο που είχε ένα γκολ και μία μεγάλη ευκαιρία, έπεσε κάπως με τον Ατρόμητο να είναι εκείνος που απείλησε στο 30'. Συγκεκριμένα, ο Γιακουμάκης βρέθηκε απέναντι στον Μελισσά αλλά το πλασέ του δεν ήταν το ιδανικό με τον Έλληνα γκολκίπερ να σώζει με τα πόδια. Από εκεί και πέρα, ο Βόλος πήρε την κατοχή της μπάλας χωρίς να μπορέσει να δημιουργήσει κάποια καλή στιγμή στην εστία του Μέγιερι με την άμυνα του Ατρόμητου να καθαρίζει όλες τις φάσεις.

Ο Βόλος πίεσε, ο Βέλλιος είχε τα γκολ!

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Βόλο να είναι πιο κινητικός και πιο επιθετικός καθώς έπρεπε να αναζητήσει το γκολ της ισοφάρισης. Έτσι μπήκε με μια πιο επιθετική νοοτροπία από τα αποδυτήρια με αποτέλεσμα να απειλήσει με κάποια σουτ των Τόρες και Μουνίθ, αλλά και να χάσει μια μεγάλη ευκαιρία με τον πρώτο στο 62' να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Κόντρα στη ροή της αναμέτρησης ο Βέλλιος πήρε το... όπλο του! Αρχικά στο 63', ολομόναχος στη καρδιά της άμυνας του Βόλου μετά από σέντρα του Νταβιώτη πήρε την κεφαλιά κι έγραψε το 0-2. Οι Περιστεριώτες, κατάφεραν με τον Έλληνα φορ λίγα λεπτά αργότερα να κάνουν την ρεβάνς της επόμενης Τρίτης... τυπική διαδικασία! Συγκεκριμένα, στο 76' ο Χαρίσης πρόλαβε την μπάλα λίγο πριν βγει εκτός γηπέδου και σέντραρε στον Βέλλιο ο οποίος με προβολή από το δεύτερο δοκάρι διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Λίγο έλειψε ο Ατρόμητος να βρει και τέταρτο τέρμα, όταν στο 86' ο Μανούσος σέντραρε, η μπάλα βρήκε στον Διαμαντή και πήρε πορεία προς τα δίχτυα, με τον Μελίσσα να αποκρούει δύσκολα. Όπως και να έχει όμως αυτό το 0-3 δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στους Περιστεριώτες.

Βόλος (Αλμπέρτο Γκαγέγο): Μελισσάς, Ντεντάκης, Φεράρι, Τσοκάνης (57' Γέντρισεκ), Μουνίθ, Γκουαροτσένα, Τόρες, Οικονόμου, Ράφαελ (72' Μάντζης), Διαμαντής, Μπαλογιάννης (46' Μαξ)

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Κιβρακίδης, Καχίλα, Γούτας, Ταλόσα, Χαρίσης, Μπαένα, Ούμπιδες (75' Ανδρούτσος), Νταβιώτης (65' Γκάλο), Γιακουμάκης, Βέλλιος (85' Μανούσος)

Από: Gazzetta.gr