Καλαμάτα - Ολυμπιακός 0-2: Ήταν... σοβαρός

Στα γρήγορα με γκολάρα Ραντζέλοβιτς (5') ο Ολυμπιακός έβαλε πίσω στο σκορ την ουραγό της Football League Καλαμάτα και ο Λάζαρος στο 53' (0-2) έστειλε ουσιαστικά την ομάδα του στους "8" του Κυπέλλου.

Παρά τα πάρα πολλά νέα πρόσωπα που ταξίδεψαν στην Καλαμάτα για αυτή την αποστολή του Ολυμπιακού στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας καθώς και τις ανάλογες δοκιμές του Μαρτίνς στην ενδεκάδα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην ουραγό της Football League. Με τους νεαρούς Ραντζέλοβιτς και Λοβέρα να επιστρέφουν στις καλές εμφανίσεις με γκολ και ασίστ αντίστοιχα και τον Λάζαρο να επιστρέφει στο αρχικό σχήμα και στα γκολ μετά τον σοβαρό τραυματισμό του, ο Ολυμπιακός «καθάρισε» 2-0 τη «Μαύρη Θύελλα» και επί της ουσίας σφράγισε από το πρώτο ματς την πρόκριση στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Με τον αέρα της νίκης στο ντέρμπι αιωνίων πριν από λίγες μέρες και την επιστροφή στην κορυφή της βαθμολογίας στο πρωτάθλημα, οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά στο ματς από τα πρώτα λεπτά και από τη στιγμή που ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 6ο λεπτό, στην πρώτη τους φάση στο παιχνίδι, στη συνέχεια διαχειρίστηκαν μάλλον εύκολα το υπόλοιπο ματς. Ο Ραντζέλοβιτς με έξοχο σουτ έγραψε το 0-1, ενώ στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σταθερά τη μπάλα στα πόδια και ακόμη 2-3 καλές στιγμές για το 0-2 πριν το ημίχρονο, με τους παίκτες του Μαρτίνς να πιέζουν ψηλά και να κάνουν παιχνίδι κυρίως με Λοβέρα και Μπενζιά στα χαφ. Μια μεγάλη φάση είχε και η Καλαμάτα στο 36' με τον Ράκιτς, με τους παίκτες του Βούζα γενικότερα να στέκονται αρκετά καλά στο γήπεδο τηρουμένων των αναλογιών. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 3-5 τελικές για τις δύο ομάδες και κατοχή του Ολυμπιακού στο 72%.

Αντίστοιχη ήταν και η εικόνα του ματς στο δεύτερο 45λεπτο, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει απόλυτα και τελικά να φτάνει νωρίς σε αυτό και στο 0-2, με τον Λάζαρο στο 53', στην επιστροφή του στα γκολ μετά τον περασμένο Φεβρουάριο. Όσο κυλούσαν τα λεπτά, ο ρυθμός του αγώνα έπεφτε, ωστόσο και πάλι οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμη δύο μεγάλες φάσεις και ένα δοκάρι του Γκερέρο για μεγαλύτερο σκορ, χωρίς φυσικά να έχει σημασία στην οικονομία της πρόκρισης.

Πηγή: Sdna.gr