ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 2-0: Εκδίκηση με... παράπονα!

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση, νίκησε 2-0, έχασε κι άλλες ευκαιρίες, απενεργοποιώντας τον Παναθηναϊκό. Δίκαια φωνάζουν οι πράσινοι για το πέναλτι, δίκαια στον ΠΑΟΚ για κόκκινη στον Πούγγουρα.

Η νίκη του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα, τρεις μόλις ημέρες νωρίτερα, «ταρακούνησε» τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι -αναμενόμενα- ήθελαν να βγάλουν αντίδραση στο ματς Κυπέλλου. Κάτι που έγινε σαφές από την ανάγνωση της ενδεκάδας του Αμπέλ Φερέιρα, ο οποίος προχώρησε σε εκπλήξεις, ανακατάξεις και αλλαγές προσώπων, με βασικότερη την τοποθέτηση του Αντελίνο Βιεϊρίνια στο δεξί άκρο της άμυνας και το ρόλο που είχε ο Πορτογάλος στην προώθηση του Δικεφάλου.

Έχοντας ένα πιο ορθολογικό πλάνο ανάπτυξης, οι γηπεδούχοι πήγαν με το «καλημέρα» το ματς σε υψηλό τέμπο, έβγαλαν ενέργεια, πιέζοντας ψηλά τον Παναθηναϊκό, ο οποίος αρκέστηκε σε έναν πιο παθητικό ρόλο, όντας -όμως- απόλυτα προσηλωμένος στο τακτικό του πλάνο, θέλοντας να καλύψει πρωτίστως τα μετόπισθεν, με τον Γιώργο Δώνη να ζητάει διαρκώς από τους παίκτες του να... ηρεμήσουν το παιχνίδι.

Μετά τα πρώτα 20-25 λεπτά, ο Παναθηναϊκός μπήκε σε ρυθμούς... ντέρμπι, εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα και τα τρεξίματά του αλλά και τα λάθη επιπολαιότητας και τις κακές μεταβιβάσεις του Δικεφάλου με γρήγορες αντεπιθέσεις, καταγράφοντας τις δικές του στιγμές.

Ό,τι δεν εξαργύρωσε ο ΠΑΟΚ από το πρώτο διάστημα του ημιχρόνου, το πέτυχε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βιεϊρίνια στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Ινσούα ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Πέλκα, με τον διαιτητή της αναμέτρησης, Σάντρο Σέρερ, να δείχνει την άσπρη βούλα.

Ο Δικέφαλος προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ για ένα γρήγορο δεύτερο γκολ αλλά ο Παναθηναϊκός είχε διαφορετική άποψη, δείχνοντας αποθέματα να «κυνηγήσει» την ισοφάριση μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με το 1-0 -όμως- να συνοδεύει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το β΄ημίχρονο ξεκίνησε με πινελιές από τον πάγκο και για τους δύο προπονητές, με τον Γιώργο Δώνη να αποσύρει τον δραστήριο -μέχρι εκείνο το σημείο- Χατζηγιοβάνη, επιλέγοντας στη θέση του τον Νάγκι και τον Αμπέλ Φερέιρα να απαντά με Λάμπρου αντί του Πέλκα που έδωσε νέα ώθηση επιθετικά στον ΠΑΟΚ.

Οι «ασπρόμαυροι» προειδοποίησαν με χαρακτηριστικότερη φάση εκείνη στο 71΄μετά από πανέμορφη κάθετη πάσα του Γιαννούλη στον Λάμπρου που τον έφερε σε θέση τετ α τετ με τον Διούδη αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας με καταπληκτική επέμβαση έδιωξε με το πόδι σε κόρνερ.

Εν τέλει, ο ΠΑΟΚ «χτύπησε» ξανά ένα λεπτό αργότερα, εκμεταλλευόμενος μια στατική φάση που έφερε τον Βιεϊρίνια πάνω από τη μπάλα, εκτελώντας το φάουλ, με τον Βαρέλα να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Όπως ήταν αναμενόμενο, οι «πράσινοι» αποπροσατολίστηκαν από το πλάνο τους μετά το δεύτερο γκολ, δίνοντας στον ΠΑΟΚ την ευχέρεια των κινήσεων να δημιουργήσουν ευκαιρίες που βρήκαν, όμως, σε απόλυτη ετοιμότητα τον Διούδη.

Το τελικό 2-0 ήταν και το αποτέλεσμα που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, δίνοντας σαφές προβάδισμα πρόκρισης στον ΠΑΟΚ ενόψει του επαναληπτικού στο ΟΑΚΑ!

Πηγή: Sdna.gr