Άρης - Ατρόμητος 0-0: ΔοκΆρης και τώρα Περιστέρι

Ο Άρης ήταν καλύτερος του Ατρόμητου στο «Βικελίδης», όμως ο Γκάμα έστειλε στο δοκάρι το πέναλτι του 63΄ και τώρα η πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου θα κριθεί στο Περιστέρι.

Ο Μπρούνο Γκάμα σημάδεψε... δοκάρι από το σημείο του πέναλτι και το τελικό 0-0 του «Κλεάνθης Βικελίδης» άφησε ανοικτούς λογαριασμούς με τις δύο ομάδες να λύνουν τους λογαριασμούς τους στη ρεβάνς του Περιστερίου.

Ο πολύ καλό διαβασμένος Ατρόμητος, «μπλόκαρε» τον Αρη, στο πρώτο ημίχρονο, με τους Κίτρινους να έχουν μία μόλις καλή στιγμή, αυτή του Ντιγκινί στο 15' όταν ο Νταβιώτης έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή. Η καλή ανασταλτική λειτουργία των φιλοξενούμενων, σε συνδυασμό με την εξαιρετική εμφάνιση του Χαρίση, «βραχυκύκλωσαν» τον Αρη που δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα της Περιστεριώτικης ομάδας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αρης ανέβασε την ένταση, αύξησε την πίεση και δημιούργησε πολλούς κινδύνους στα αντίπαλα καρέ. Στο 51' οι Κίτρινοι «φωνάζουν» για πέναλτι σε χέρι του Κατράνη, όμως ο Βάτσιος με την υπόδειξη του VAR έδειξε «παίζετε». Στο 63' ο Αρης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ματίγια από τον Βέλλιο. Ο Μπρούνο Γκάμα, όμως σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μέγερι, χάνοντας την πιο μεγάλη ευκαιρία για να δώσει προβάδισμα... πρόκρισης στην ομάδα του.

Ο Ατρόμητος που έψαχνε τη δική του στιγμή στο παιχνίδι την είχε στο 78' με τον Ούμπιδες όμως αν και από πλεονεκτική θέση να σουτάρει πάνω στον Κόρχουτ. Το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι και το φινάλε του αγώνα, με τους φιλοξενούμενος να μένουν σαφώς πιο ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα αυτό.

Πηγή: Sdna.gr