Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 0-0: Διούδης ημίχρονο, μηδέν τελικό!

Όλα μηδέν στο Ολυμπιακό Στάδιο, ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ (0-0) σε ένα ματς που ολοκληρώθηκε με ένταση! Ο Σωκράτης Διούδης με καταπληκτική εμφάνιση μπλόκαρε στο πρώτο μέρος τον Δικέφαλο του Βορρά, που στην επανάληψη... έριξε ταχύτητα και έμεινε ξανά μακριά από τη νίκη.

Ο Γιώργος Δώνης προτίμησε να δώσει φανέλα βασικού στον Ντομινίκ Νατζ αντί του Γιασίν Αγιούμπ, να επιλέξει το κλασσικό του 4-3-3 αλλά ο τραυματισμός του Ούγγρου εξτρέμ στο ζέσταμα έφερε στην ενδεκάδα τον Γιάννη Μπουζούκη.

Ο Διούδης ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια. Ινσούα αριστερό μπακ, Γιόχανσον δεξί και ο Σένκεφελντ με τον Κολοβέτσιο στο κέντρο της άμυνας. Κουρμπέλης, Δώνης Ζαχίντ η τριάδα στην μεσαία γραμμή, στα άκρα ο Μπουζούκης με τον Χατζηγιοβάνη και στην κορυφή ο Μακέντα.

Ο ΠΑΟΚ του Αμπέλ Φερέιρα παρατάχθηκε με τον Πασχαλάκη στην υπεράσπιση της εστίας. Βαρέλα και Ίνγκασον οι στόπερ, δεξί μπακ ο Βιερίνια και αριστερά ο Γιαννούλης. Εσίτι και Καντουρί το δίδυμο στο κέντρο της μεσαίας γραμμής. Στο αριστερό άκρο της επίθεσης ο Μπίσεσβαρ, στο δεξί ο Λημνιός, ο Πέλκας σε ελεύθερο ρόλο και στην κορυφή ο Άκπομ.

Ο Διούδης έβαλε... φρένο στην κατηφόρα!
Μία ομάδα υπήρχε στο χορτάρι του ΟΑΚΑ στο πρώτο ημίχρονο και αυτή φορούσε ασπρόμαυρα. Ο ΠΑΟΚ από το πρώτο λεπτό μπήκε πολύ δυνατά, έβγαλε ενέργεια, καθαρό μυαλό, συνδυασμούς και κυριάρχησε απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που ήταν τραγικός τόσο ανασταλτικά όσο και δημιουργικά, μη μπορώντας να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του.

Tο γήπεδο είχε γείρει προς την εστία των γηπεδούχων, ο ΠΑΟΚ μετουσίωσε την ανωτερότητά του σε ευκαιρίες, όχι όμως και σε γκολ! Ο Διούδης πραγματοποίησε καταπληκτικό ημίχρονο, κατέβασε ρόλα και ήταν ο μόνος που κατάφερε να διασωθεί από την κάκιστη εμφάνιση της ομάδας του.

Ο Έλληνας πορτιέρο είχε τις απαντήσεις στο σουτ του Μπίσεσβαρ(3᾽), στο κοντινό πλασέ του Λημνιού(6᾽), στο σουτ εκτός περιοχής του Βιερίνια(12᾽)  και στην προσπάθεια του Λημνιού από το ύψος του πέναλτι(27᾽).

Ο δικέφαλος του βορρά κυριάρχησε στην μεσαία γραμμή, έβαλε δύσκολα στο Τριφύλλι με την πίεση ψηλά και ενδεικτικό του πόσο αποδιοργάνωσε τον Παναθηναϊκό είναι το γεγονός πως η ομάδα του Δώνη έκανε την πρώτη της τελική στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με μία εντελώς άστοχη εκτέλεση φάουλ του Μπουζούκη.

Μηδέν μέχρι το τέλος!
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Δώνης αντικατέστησε τον αρνητικότατο Ζαχίντ με τον Αγιούμπ ενώ ο Φερέιρα άλλαξε τον Μπίσεσβαρ με τον Λάμπρου και τον Βιερίνια με τον Μάτος. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε, όπως και ο Διούδης! Οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέες μεγάλες ευκαιρίες με Πέλκα, Άκπομ και Λάμπρου στην αρχή του δευτέρου μέρους.

Με την είσοδο του Ανουάρ αντί του Χατζηγιοβάνη και με τον πολύ καλό Αγιούμπ, ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύθηκε την κούραση του ΠΑΟΚ και από το 65 και έπειτα κατάφερε να ισορροπήσει και να μην απειληθεί μέχρι το φινάλε.

Μάλιστα, οι πράσινοι έφτασαν πολύ κοντά στο... κόλπο γκρόσο στο φινάλε αλλά το πλασέ του Καμπετσή πέρασε άουτ στο 89᾽!

Το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος...