Η παρουσία των Ελλήνων στην Ευρώπη

Ο Γιώργος Γιακουμάκης ήταν ο μοναδικός που βρήκε δίχτυα για λογαριασμό των Ελλήνων που αγωνίζονται στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Ο νεαρός άσος της Γκόρνικ Ζάμπρζε, άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης με την Κορόνα Κίελτσε και συνέβαλε ουσιαστικά στην νίκη της ομάδας του με 3-2. Ο Γιακουμάκης αντικαταστάθηκε στο 60` από τον Μπαϊνοβιτς.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων διεθνών στα γήπεδα της Ευρώπης έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ:

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Εκτός αποστολής.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Αντικατέστησε στο 88ο λεπτό τον Μασίνα, στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Λέστερ.

Παναγιώτης Ρέτσος (Σέφιλντ Γιουνάϊτεντ): Εκτός αποστολής.

ΙΤΑΛΙΑ:

Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι):  Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Αντικατέστησε στο 84` τον Πελεγκρίνι, στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Βερόνα.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Η Λέτσε φιλοξενεί απόψε την Μίλαν.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα από την Αταλάντα με 4-1.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Μάϊντς.

Σεμπάστιαν Βασιλειάδης (Πάντερμπορν): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Εκτός αποστολής.

Λεονάρντο Κούτρης (Μαγιόρκα): Εκτός αποστολής.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Λέχια Γκντανσκ.

Μιχάλης Μανιάς (Πογκόν): Αντικατέστησε στο 82` τον Χόστικα στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Λέχια Γκντανσκ.

Σταύρος Βασιλαντωνόπουλος (Γκόρνικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Κορόνα Κίελτσε.

Γιώργος Γιακουμάκης (Γκόρνικ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 60` από τον Μπαϊνοβιτς) στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Κορόνα Κίελτσε. Στο 18ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Η Γκέτεμποργκ φιλοξενεί απόψε την Μιάλμπι.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μπρόντμπι. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Φάνης Μαυρομμάτης (Σοντερίσκε): Εκτός αποστολής.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την ΛΑΣΚ Λιντς.

Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιένης): Εκτός αποστολής.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Μπρεστ): Εκτός αποστολής.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Αρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Εκτός αποστολής.

Γιάννης Κοντοές (Ακαντέμικα Κλιντσένι): Η Ακαντέμικα Κλιντσένι υποδέχεται απόψε την Τσίντια Ταργκοβίστε.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Η Αλάνια υποδέχεται απόψε την Τραμπζονσπόρ.

Τάσος Μπακασέτας (Αλανιασπόρ): Η Αλάνια υποδέχεται απόψε την Τραμπζονσπόρ.

Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Η Αλάνια υποδέχεται απόψε την Τραμπζονσπόρ.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Μπασακσεχίρ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.