Πρώτη νίκη και… πρώτη θέση στα play-out για τον Ατρόμητο!

Με αυτογκόλ του Μπέρτου στο 9’ και τα γκολ Μανούσου και Ανδρούτσου στο 52’ και στο 73’ ο Ατρόμητος έκανε… σεφτέ στα play-out νικώντας 3-0 την ΑΕΛ κι ανέβηκε πρώτος στη βαθμολογία. Δοκάρι ο Ενσικουλού.

Ένα γρήγορο αυτογκόλ στο πρώτο ημίχρονο, από τον Μπέρτο στο 9’, κι ένα ακόμα αυτή τη φορά από… δικό του παίκτη στην επανάληψη, με τον Μανούσο να σκοράρει στο 52’, χάρισαν στον Ατρόμητο τη νίκη επί της ΑΕΛ με 3-0 στο Περιστέρι, αφού ακολούθησε η «γκολάρα» του Ανδρούτσου στο 73ο λεπτό, για την 4η αγωνιστική των play-out της Super League 1.

Χάρη σε αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα των δυτικών προαστίων πήρε την πρώτη της νίκη στο «μίνι» πρωτάθλημα και παράλληλα προσπέρασε τον Αστέρα Τρίπολης στην κορυφή, φτάνοντας τους 37 βαθμούς. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι έμειναν «άσφαιροι» για έκτο σερί ματς εκτός έδρας και παρέμειναν στους 33 πόντους και την τρίτη θέση των play-out…

Την επόμενη αγωνιστική ο Ατρόμητος παίζει με τον Παναιτωλικό, ξανά εντός έδρας, ενώ η ΑΕΛ υποδέχεται τον Πανιώνιο, με τα παιχνίδια να διεξάγονται αμφότερα στις 6 Ιουλίου.

Το ματς:
Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ατρόμητος ξεκίνησε καλύτερα, είχε την κατοχή της μπάλας και εκφραστές τους Ντε Πο και Ενσικουλού, προσπάθησε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στα αντίπαλα καρέ.

Ο Ραμπέγιο ήταν εκείνος που έχασε την πρώτη ευκαιρία μόλις στο 5’ και, τέσσερα λεπτά αργότερα, ήρθε το γρήγορο 1-0 για τους γηπεδούχους, έστω και από… σπόντα. Ή, για την ακρίβεια, από πόδια αντιπάλου, καθώς ο Μπέρτος έστειλε τη μπάλα με προβολή στα δίχτυα ου Γκέργκελι, μετά από σέντρα του Ντε Πο!

Ο Ατρόμητος συνέχισε να κυκλοφορεί τη μπάλα καλύτερα, με τον Μανούσο να χάνει μια ακόμα καλή ευκαιρία για να σκοράρει στο 19’, ενώ μια κεφαλιά του Ρισβάνη στο 24ο λεπτό είχε την ίδια, άστοχη, κατάληξη.

Μετά το ημίωρο, η ΑΕΛ βελτίωσε κάπως την απόδοσή της, πίεσε στο κέντρο και κατέφερε να ισορροπήσει την κατάσταση. Ωστόσο, ήταν και πάλι οι Περιστεριώτες εκείνοι που έφτασαν κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα, με τον Μπουσούλατζιτς στο 38’ και τον Ενσικουλού στην αμέσως επόμενη φάση…

Η πρώτη φάση από πλευράς «βυσσινί» καταγράφηκε στο 40ο λεπτό, με το σουτ του Μιλοσάβλιεβιτς ωστόσο να καταλήγει στην αγκαλιά του Μέγερι, για να πάνε έτσι οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το ήδη διαμορφωθέν 1-0.

Στην επανάληψη, είδαμε περίπου το ίδιο «έργο», με τον Ατρόμητο να πετυχαίνει πρώτος γκολ και δη από νωρίς... Μόλις στο 52', για την ακρίβεια, με τον Μανούσο να παίρνει το «ριμπάουντ» στην απόκρουση του σουτ του Ντε Πο από τον Γκέργκελι και να σκοράρει ανενόχλητος για το 2-0!

Ο Ενσικουλού έχασε το… άχαστο στην αμέσως επόμενη φάση, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας, ενώ ο «μονόλογος» της ομάδας των δυτικών προαστίων διακόπηκε με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού.

Σημείο στο οποίο Στελιάνο και Παπάζογλου που είχαν περάσει ως αλλαγές στο ματς συνεργάστηκαν, με τον πρώτο να σεντράρει και τον δεύτερο να κάνει την κεφαλιά, αλλά τον Μέγερι να μπλοκάρει, διατηρώντας το 2-0 στη μια και… μοναδική φάση από πλευράς ΑΕΛ.

Αντιθέτως, μια άλλη αλλαγή, αυτή του Ανδρούτσου, αποδείχτηκε πιο… αποτελεσματική, με τον νεαρό μέσο να σημειώνει ένα πολύ όμορφο τέρμα, με φοβερό σουτ στο 73ο λεπτό, κάνοντας το 3-0 για τον Ατρόμητο!

Σκορ που διατηρήθηκε μέχρι τέλους, αφού ακολούθησαν κι άλλες αλλαγές εκατέρωθεν, ενώ σταδιακά και… φυσιολογικά ο ρυθμός έπεσε.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Ατρόμητος (4-2-3-1): Μέγερι, Γκάλο (82’ Κιβρακίδης), Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Νάτσος, Μπουσούλατζιτς (82’ Μάντσον), Ντε Πο, Ραμπέγιο (77’ Νταβιώτης), Ενσικουλού (55’ Ανδρούτσος), Μανούσος (76’ Βέλλιος).

ΑΕΛ (4-2-3-1): Γκέργκελι, Μπέρτος, Ηλιάδης (46’ Μπούστος), Μιχαήλ, Μούζεκ (46’ Στελιάνο), Σεσέροβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς (82’ Μάρκοβιτς), Βινίσιους (46’ Παπάζογλου), Τόρζε, Ασούμπρε (71’ Πινάκας), Ζίζιτς.