Όρθιος με δέκα παίκτες ο Πανιώνιος!

Ούτε το αριθμητικό μειονέκτημα, ούτε η ΑΕΛ που πάλεψε μέχρι τέλους, λύγισαν τον Πανιώνιο! Μένοντας αήττητοι ξανά, οι κυανέρυρθοι με το 0-0 στο «AEL FC Arena» συνεχίζουν να ελπίζουν στην παραμονή.

Νέος βαθμός-χρυσάφι για τα παλικάρια του Λεωνίδα Βόκολου. Για ακόμη μία φορά το τελευταίο διάστημα ο Πανιώνιος τα έβγαλε πέρα απέναντι σε μια δύσκολη αποστολή και παρά το αριθμητικό μειονέκτημα έφυγε με βαθμό από την έδρα της Λάρισας (0-0).

Το ματς στο «AEL FC Arena» ήταν γενικά κακό όμως οι ισορροπίες άλλαξαν όταν ο Ντομίνγκες στο 31ο λεπτό είδα την δεύτερη κίτρινη κάρτα και οι κυανέρυθροι έμειναν με δέκα. Με εξαίρεση μία καλή στιγμή των φιλοξενούμενων, οι βυσσινί είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, όμως τους έλειψε η μεγάλη ευκαιρία. Τα μακρινά σουτ που επιχειρούσαν, μη βρίσκοντας διαφορετικό τρόπο απειλής, είτε πήγαιναν άουτ είτε στα χέρια του Κότνικ και το 0-0 δεν «έσπασε».

Το ματς:

Σβηστά. Η Λάρισα μπήκε πιο ζωηρά στο ξεκίνημα θέλοντας να στριμώξει τον Πανιώνιο. Οι κυανέρυθροι έδωσαν ούτως ή άλλως τον χώρο στους γηπεδούχους, αφού όπως συνηθίζουν στα εκτός, έψαχναν τις αντεπιθέσεις. Έτσι το πρώτο διάστημα μέχρι το cooling break πέρασε χωρίς να συμβεί το παραμικρό στο παιχνίδι.

Η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική. Στο 31ο λεπτό ο Ζαχαριάδης έβγαλε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ντομίνγκες (η πρώτη αυστηρή) και τα αίματα άναψαν. Παρότι θα περίμενε κανείς μία λογική «να βγει το ημίχρονο» στον Πανιώνιο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και μάλιστα είχαν και τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι στο 35ο λεπτό όταν ο Μπέρτος έβαλε «STOP» στο σουτ του Λυμπεράκη κι ενώ ο Κρίστινσον ήταν εκτός θέσης. Η ΑΕΛ προσπάθησε να επιτεθεί, όμως με εξαίρεση μία αντεπίθεση με τον Παπάζογλου δεν δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα της ομάδας του Βόκολου και το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Το πλεονέκτημα των γηπεδούχων άρχισε να φαίνεται στο δεύτερο ημίχρονο. Όπως και στο πρώτο ημίχρονο η Λάρισα μπήκε δυνατά, όμως πλέον ο Πανιώνιος δεν είχε την ίδια άνεση ώστε να τρέξει στην κόντρα. Οι βυσσινί με γυρίσματα από τα άκρα κρατούσαν στο 1/3 του γηπέδου τους παίκτες του Βόκολου, που για πρώτη φορά στο ματς πιέστηκαν στα μετόπισθεν. Η εικόνα άρχιζε να αλλάζει από το 60’ λόγω των μαζεμένων αλλαγών αλλά και τον μικροτραυματισμών που χάλασαν τον ρυθμό, γεγονός που ευνόησε τους φιλοξενούμενους.

Τα λεπτά κυλούσαν και η εικόνα στο παιχνίδι δεν άλλαζε. Η Λάρισα τριγυρνούσε έξω από την περιοχή του Κότνικ, ωστόσο, όλοι οι διάδρομοι ήταν άψογα κλεισμένοι και δεν υπάρχαν επιλογές. Έτσι, με βασικό «πολιορκητή» τον Τόρχε ξεκίνησαν τα μακρινά σουτ, που είτε περνούσαν πάνω από την εστία, είτε τα εξουδετέρωνε (με άνεση) ο γκολκίπερ της ομάδας της Νέας Σμύρνης. Κάπως έτσι το ευνοϊκό για τον Πανιώνιο 0-0 διατηρήθηκε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Ζαχαριάδη.

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μιλοσάβλιεβιτς, Τόρζε, Παπάζογλου, Μάρκοβιτς, Ζίζιτς, Σεσέροβιτς, Μπέρτος, Γκαζάλ (46’ Ηλιάδης), Φίλιπ (79’ Μούζεκ), Βινίσιους (59’ Πινακάς)

Στον πάγκο: Σουλούκος, Μιχαήλ, Λουφάκης

Πανιώνιος: Κότνικ, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Ρέντζας, Οικονομίδης (34’ Ευαγγέλου), Κόρμπος, Μαξίμοβιτς (81’ Παπαγεωργίου), Λυμπεράκης(61’ Άρτσε)

Στον πάγκο: Νίκας, Δούμτσιος, Γρίβας, Κιάκος, Μιλόγεβιτς, Σίντι

Πηγή: sport-fm.gr