Πρώτη απώλεια βαθμών για τον Παναθηναϊκό του Δώνη

Την πρώτη απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα είχε ο Παναθηναϊκός στην Τρίπολη, αφού σε αγώνα για την 6η αγωνιστική της Super League αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Αστέρα. Οι Αρκάδες προηγήθηκαν στο 47΄ με τον Μανιά, για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων (90+1΄) με πέναλτι του Μακέντα. Στη φάση του πέναλτι ο Κυριακόπουλος δέχτηκε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε από τον αγώνα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και πίεσαν στο πρώτο 20λεπτο τους «πράσινους», χάνοντας ευκαιρίες να σκοράρουν. Στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης ο Καλτσάς, από λάθος του Μαυρομάτη, πλάσαρε χωρίς επιτυχία σε τετ α τετ τον Διούδη ο οποίος απέκρουσε την μπάλα, ενώ στη συνέχεια ο Τόνσο δεν κατάφερε να την προωθήσει στα δίχτυα σε κενή εστία. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μανιάς σούταρε από πλάγια, αλλά και πάλι ήταν σε ετοιμότητα ο Διούδης.

Μετά το 25΄ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι, με την συμπαράσταση και των οπαδών του που ταξίδεψαν στην αρκαδική πρωτεύουσα. Έτσι στο 26ο λεπτό έχασε την πρώτη ευκαιρία του, όταν σουτ του Δώνη απέκρουσε ο Αθηνασιάδης, ενώ στο 36΄ μακρινό σουτ του Κουρμπέλη, η μπάλα έφυγε άουτ.

Το ματς ήταν καλό και στο 2ο 45λεπτο, με τον Αστέρα να μπαίνει και πάλι δυνατά και αυτή τη φορά να επιβραβεύεται. Έτσι, αφού έχασε πρώτα μια ευκαιρία με τον Μανιά (47΄) όταν η μπάλα από σέντρα του Κυριακοπουλου βρήκε πάνω του και άλλαξε πορεία για να δώξει με τα πόδια ο Διούδης, κατάφερε στην αμέσως επόμενη φάση (47΄) να ανοίξει το σκορ με τον Μανιά. Ο Κυριακόπουλος ήταν αυτός που σούτερα δυνατά, ο Διούδης απέκρουσε και ο αμαρκάριστος Μανιάς από κοντά άνοιξε το σκορ.

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε ταχύτητα για να φθάσει στην ισοφάριση και στο 53' σουτ του Μακέντα απέκρουσε ο Αθανασιάδης σε κόρνερ, ενώ αμέσως μετά (54') ο Δώνης δεν βρήκε από κοντά την μπάλα στη σέντρα του Χατζηγιοβάνη. Ο Αστέρας απάντησε στο 64΄ ο Καλτσάς βγήκε μόνος προ του Διούδη, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναθηναικού τον έκοψε, ενώ στη συνέχεια της φάσης σουτ του Τόνσο κόντραρε σε αμυντικό κι έφυγε κόρνερ.

Ο Αστέρας έβγαινε συχνά με αξιώσεις στην αντεπίθεση, ενώ παράλληλα είχε κλείσει καλά την αμυντική του γραμμή, την οποία ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να διασπάσει. Ότι όμως δεν κατάφερε μέχρι τότε η ομάδα του Δώνη το πέτυχε στο τέλος. Έτσι στο 89΄ από σέντρα του Ινσούα, ο Καμπετσής έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο δοκάρι και στις καθυστερήσεις κατάφερε να ισοφαρίσει. Σε γέμισμα στην περιοχή του Αστέρα, ο Κυριακόπουλος ανατρέπει τον Χατζηγιοβάνη και ο διαιτητής υποδεικνύει την παράβαση ενώ απέβαλε με δεύτερη κίτρινη τον παίκτη της ομάδας της Τρίπολης. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Μακέντα στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων κι έγραψε το τελικό 1-1.