Σταθερά πρώτος ο ΠΑΟΚ

Άδειος από ενέργεια, αλλά... γεμάτος στις στημένες φάσεις ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που ήθελε (2-0 τον μαχητικό Απόλλωνα) και μένει σταθερά πρώτος. Με σφραγίδα Λουτσέσκου το πρώτο γκολ του Μαουρίτσιο, το κλείδωσε ο Κρέσπο με καραμπόλα στο φινάλε.

Τρεις ημέρες μετά τον θρίαμβο στην Borisov Arena, περιθώρια ξεκούρασης και... πανηγυρισμών για τον ΠΑΟΚ δεν υπήρχαν. Απέναντι του βρισκόταν ο Απόλλωνας Σμύρνης, στο ντεμπούτο του Γιάννη Ματζουράκη στο τιμόνι της ομάδας, ο οποίος φάνηκε εξαιρετικά «διαβασμένος», ειδικά στο α΄ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ δεν έθελξε, ο Απόλλωνας δεν απογοήτευσε. Μπορεί οι γηπεδούχοι να είχαν την υπεροχή και το πρώτο λόγο στο γήπεδο, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περιορίσουν τα ατού του Δικεφάλου, ποντάροντας πολλά στην καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας τους.

Το ποδόσφαιρο ωστόσο είναι υπόθεση λεπτομερειών και σε ένα κλειστό α΄μέρος (σ.σ. 3-1 οι τελικές), ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε άψογα το κόρνερ του Πέλκα με αποδέκτη τον Μαουρίσιο και ο Βραζιλιάνος δεν δυσκολεύτηκε με σουτ εντός περιοχής να παραβιάσει την εστία του Χουάντερσον στο 15' για το 1-0.

Παρά την όποια όρεξη έδειχναν μεσοεπιθετικά οι «ασπρόμαυροι», κλείνοντας στο μισό γήπεδο τον Απόλλωνα Σμύρνης, δεν είχαν την απαραίτητη ουσία στο παιχνίδι τους.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαιτέρως στην επανάληψη, «σκληρό παιχνίδι, πολλές διακοπές συνθέτουν και το δεύτερο 45λεπτο, με τον Κρέσπο να σφραγίζει στο... παρά πέντε το 2-0 και το δύσκολο τρίποντο της νίκης του ΠΑΟΚ που παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Από: sdna.gr