Ξάνθη - Αστέρας 1-2: Τη βύθισε στα Πηγάδια

Ο Αστέρας επικράτησε 1-2 της Ξάνθης στα Πηγάδια για την 6η αγωνιστική των playouts και την υποχρεώνει να δώσει αγώνα παραμονής την επόμενη εβδομάδα με την ΑΕΛ στη Λάρισα. Διαμαρτυρίες των γηπεδούχων κατά του Τζήλου. Παρέμεινε πρώτη η ομάδα της Τρίπολης στο μίνι πρωτάθλημα.

1. ΑΠΡΟΣΕΧΤΗ ΑΜΥΝΑ, ΓΚΟΛ Ο ΡΕΤΖΙΣ

Η Ξάνθη έπρεπε να νικήσει τον Αστέρα ή έστω να πάρει βαθμό στην προσπάθεια για παραμονή. Έπρεπε επομένως να προσέξει την άμυνά της, αλλά στο ξεκίνημα του αγώνα μόνο προσεκτικά δεν ήταν τα μετόπισθεν των ακριτών. Μόλις στο 6' ο Σίτο έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Ρέτζις στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με πλασέ στην κίνηση.

Οι γηπεδούχοι, ενδεχομένως και με το άγχος της κατάκτησης θετικού αποτελέσματος, βρέθηκαν κοντά στο να δεχτούν δεύτερο γκολ. Αρχικά στο 16' με το πλασέ του Ρέτζις πάλι στο δεύτερο δοκάρι που πέρασε λίγο άουτ και ακολούθως με το τετ α τετ του Τασουλή, ο οποίος πλάσαρε με το αριστερό, μέσα από την περιοχή και αριστερά, αλλά αστόχησε.

Από το 20λεπτο και μετά οι γηπεδούχοι άρχισαν να είναι πιο προσεκτικοί στην άμυνά τους και προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, κυρίως με στατικές φάσεις.

2. ΟΙ ΚΕΦΑΛΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΣΤΡΟ

Οι καλύτερες στιγμές της Ξάνθης στο πρώτο ημίχρονο ήρθαν από αέρος. Αρχικά στο 17' με την άστοχη έξοδο του Τσιφτσή και την κεφαλιά του Κάστρο που πέρασε άουτ. Εν συνεχεία στο 38', πάλι με κεφαλιά του Αργεντινού επιθετικού, η οποία δεν βρήκε στόχο. Ο νεαρός γκολκίπερ του Αστέρα υποχρεώθηκε σε μια σημαντική επέμβαση στο 43', όταν έπεσε στη δεξιά γωνία και κράτησε το μηδέν στο σουτ του Ντε Αμορίμ.

Γενικά στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Θράκης είχε την πρωτοβουλία (56% κατοχή μπάλας), περισσότερες τελικές (6-4), αλλά τη διαφορά έκανε ο Ρέτζις, ο οποίος στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ξαναβρέθηκε αφύλαχτος στο δεύτερο δοκάρι, έκανε πάσα στον Μπόρχα Φερνάντεθ, το σουτ του οποίου πέρασε πάνω από το δοκάρι. Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία του πρώτου μέρους.

3. Ο ΛΙΣΓΑΡΑΣ ΠΗΡΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥ ΠΙΣΩ

Ο Καραγεωργίου ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με δύο αλλαγές. Ο Γκαργκαλατζίδης αντί του Φασίδη και ο Κοβάτσεβιτς αντί του Τερκί. Ο "Γκάργκα" πέρασε λίγο πίσω από τον Κάστρο, ο Στάρτζεον πέρασε στο δεξί φτερό. Με το ξεκίνημα του δεύτερου μισού, στο 46', ο Καρασαλίδης έπεσε στην περιοχή του Αστέρα έπειτα από μονομαχία με τον Τασουλή, αλλά δεν υπήρξε παράβαση σύμφωνα με τον διαιτητή Τζήλο.

Ο Λισγάρας που είχε υποπέσει σε σημαντικό λάθος στον αγώνα με τον Πανιώνιο, τώρα πήρε το αίμα του πίσω. Ο κεντρικός αμυντικός της Ξάνθης βρέθηκε αμαρκάριστος μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μουλένκαι ισοφάρισε σε 1-1 με καρφωτή κεφαλιά στο 56'. Παρότι αποτελεί τον καλύτερο... κεφαλοσφαιριστή της ομάδας του, δεν τον μάρκαρε κανένας!

Η εικόνα του Αστέρα δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Η πρώτη φορά που απείλησε στο δεύτερο 45λεπτο, ήταν στο μακρινό, τεχνικό σουτ του Ριέρα που πέρασε πάνω από το δοκάρι στο 61'.

4. Η ΑΚΥΡΩΣΗ ΤΗΣ ΓΚΟΛΑΡΑΣ

Στο 66ο λεπτό σημειώθηκε η φάση που ξεσήκωσε πολλές διαμαρτυρίες εκ μέρους των ανθρώπων της Ξάνθης. Ο Μπαξεβανίδης έδωσε στον Μουλέν, αυτός ξανά στον αρχηγό. Εκείνος γύρισε στον Γκαργκαλατζίδη, ο οποίος με φοβερό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο ρέφερι πήγε ο ίδιος στο VAR να τσεκάρει τη φάση και αφού έδωσε κίτρινη σε Μουλέν και Καραγεωργίου για διαμαρτυρίες, είδε το μόνιτορ και ακύρωσε το γκολ, αφού στο replay φάνηκε ότι ο Μουλέν είχε κάνει χέρι προτού δώσει στον Μπαξεβανίδη.'

SUPER LEAGUE 1

Επιμέλεια: Δημήτρης ΣαμόληςΔημοσίευση: 11 Ιουλ. 2020 21:20

Η Ξάνθη "καιγόταν" για θετικό αποτέλεσμα, ο Αστέρας ήταν αδιάφορος αλλά και αυτός που επικράτησε (1-2) στη Θράκη σε ένα παιχνίδι - θρίλερ. (VIDEO)

ΟΑστέρας επικράτησε 1-2 της Ξάνθης στα Πηγάδια για την 6η αγωνιστική των playouts και την υποχρεώνει να δώσει αγώνα παραμονής την επόμενη εβδομάδα με την ΑΕΛ στη Λάρισα. Διαμαρτυρίες των γηπεδούχων κατά του Τζήλου. Παρέμεινε πρώτη η ομάδα της Τρίπολης στο μίνι πρωτάθλημα.

9. ΑΕΛ 35

--------------------------

---------------------------

ΕΤΣΙ ΕΠΑΙΞΑΝ:

5. ΤΟ 10 ΤΟ ΚΑΛΟ

Η ομάδα που καιγόταν για νίκη ήταν η Ξάνθη. Αν φαινόταν ότι κάποια θα βάλει γκολ, αυτή ήταν η Ξάνθη με βάση την εικόνα του ματς. Ο Αστέρας, όμως, έριξε στο καναβάτσο τους Θρακιώτες, κι ας μην το άξιζε με βάση την παρουσία του. Ο Αλί Μπαμπά που μπήκε στο 83', στο αμέσως επόμενο λεπτό ανατράπηκε από τον αρχηγό της Ξάνθης, τον Μπαξεβανίδη.

Ο Λουίς Φερνάντεθ, με το Νο10 στην πλάτη, σημείωσε το δέκατο φετινό του γκολ, αξιοποιώντας το πέναλτι. Έκανε έτσι το 1-2 για την ομάδα της Τρίπολης.

Η Ξάνθη στα λεπτά που απέμεναν (δόθηκαν οκτώ λεπτά καθυστερήσεων) πίεσε για το 2-2 και στο 90'+5' έχασε σημαντική ευκαιρία για να το πετύχει. Μέχρι το 90'+9' το 1-2 διατηρήθηκε και ο Αστέρας πήρε το "διπλό".

Πηγή: sport24.gr