Κέρδισε και πλησίασε ο Ολυμπιακός

Με γκολ του Χασάν στο 67΄ ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη κόντρα στον Άρη στο "Κλεάνθης Βικελλίδης" και εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες βαθμών της ΑΕΚ αλλά και του Ατρόμητου-ΠΑΟΚ. Οι "ερυθρόλευκοι" προσπέρασαν στην βαθμολογία την ΑΕΚ καθώς ανήλθαν στην 3η θέση της βαθμολογίας και βρίσκονται τέσσερις βαθμούς πίσω από την κορυφή.

Το πείραμα του Ερέρα και το 10πτο του Φορτούνη

Ο Πάκο Ερέρα συνηθίζει τις εκπλήξεις, αυτό έκανε στο βασικό σχήμα του. Για πρώτη φορά χρησιμοποίησε στο κέντρο της άμυνας τους Δεληζήση-Σόουζα, ενώ προτίμησε και τον Κολάσο ως παρτενέρ του Σιώπη στο άξονα της μεσαίας γραμμής, με ξεκάθαρο στόχο να παρέχει διπλό μαρκάρισμα στην αριστερή πλευρά της άμυνας. Επί της ουσίας, έδειξε ξεκάθαρα ότι βασικός στόχος ήταν η διασφάλιση του «μηδέν» και επένδυσε στην ταχύτητα της τριάδας στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός απέκτησε από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα χάρη στο εκρηκτικό πρώτο 10πτο του Φορτούνη. Ο διεθνής μεσοεπιθετικός ήταν ο δημιουργός του Ολυμπιακού αλλά και ο μοιραίος καθώς στο 5ο λεπτό ολομόναχος από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στις διαφημιστικές πινακίδες στη σπουδαιότερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο πρώτο μέρος.
Δυσλειτουργικός ο Άρης με πρόβλημα στα άκρα

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός φόρτωνε τη δεξιά πλευρά του κι έπαιζε με τον Ποντένσε από αριστερά εκμεταλλευόμενος το ότι δεν έδιναν βοήθειες στον Τζανακάκη οι ακραίοι επιθετικοί του Άρη (είτε ο Ματέο Γκαρσία είτε ο Μπρούνο Γκάμα καθώς άλλαζαν πλευρές).Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με δύο σουτ από τους Γκιγέρμο, Ομάρ. Ο Άρης έψαχνε μια φάση στο transition, στην πραγματικότητα όμως με τον Σιώπη να περιορίζεται στα ανασταλτικά καθήκοντά του και τον Κολάσο να έχει το μυαλό του στη βοήθεια στον Μενέντεζ, ήταν ελάχιστα απειλητικός.

Σε συνάρτηση με το γεγονός ότι Ματέο Γκαρσία και Μπρούνο Γκάμα ήταν… απόντες, ενώ ο Χαμζά Γιουνές έδειχνε αποκομμένος από την ομάδα. Συν τοις άλλοις, ο Ολυμπιακός «είχε» όλες τις μεγάλες μπαλιές επενδύοντας στο ύψος των παικτών της μεσοαμυντικής γραμμής. Ως εκ τούτου, οι γηπεδούχοι περιορίστηκαν σ’ ένα σουτ του Μενέντεζ (21’) και βρήκαν δύο φάσεις από στημένες μπαλιές. Στο 35ο λεπτό και μετά από εκτέλεση φάουλ από αριστερά, ο Ντιγκινί κέρδισε την κεφαλιά και ο Σα απομάκρυνε εντυπωσιακά, αλλά και πέντε λεπτά αργότερα όταν ο Γιουνές επωφελήθηκε από τις κόντρες και σούταρε από πλάγια θέση εντός της περιοχής. Στο μεσοδιάστημα, ο Ολυμπιακός αν και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, πέρα από την κυκλοφορία της μπάλας, δεν βρήκε καθαρή ευκαιρία.

Ο Γιουνές απέδειξε ότι όλα χάνονται

Ο Άρης μπήκε με πιο επιθετική λογική στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά με εξαίρεση τη φάση του 54ου λεπτού, είχε πολλές… υποψίες ευκαιριών. Στο 54’ είχε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν μετά από επέλαση του Ματέο Γκαρσία από τη δεξιά πλευρά, η μπάλα έφτασε από κόντρα στα πόδια του Γιουνές ο οποίος από τη γωνία της μικρής περιοχής έδειξε πολύ αργά αντανακλαστικά.

Ο Νάτχο έβαλε τη σφραγίδα του

Με την ομάδα του να δείχνει εξαιρετικά προβλέψιμη, ο Μάρτινς αποφάσισε να αλλάξει τη διάταξη της ομάδας του στο 58ο λεπτό και να χρησιμοποιήσει έναν πιο δημιουργικό παίκτη επιζητώντας την μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Άρη. Ο Νάτχο αντικατέστησε τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλου και οκτώ λεπτά αργότερα (στο 66ο λεπτό), δικαίωσε τον προπονητή του. Ο Νάτχο είδε τον Τζανακάκη εκτός θέσης, με μπαλιά 35 μέτρων έβγαλε τον Κούτρη στην αριστερή πλευρά κι αυτός σέρβιρε στον Χασάν ο οποίος – με εξουδετερωμένο τον Κουέστα – έκανε το 0-1. Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά του στο 74ο λεπτό όταν ο Ποντένσε ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι σούταρε πάνω στα σώματα.

Το τελευταίο χαρτί του Ερέρα

Στο 76ο λεπτό ο Πάκο Ερέρα ουσιαστικά έπαιξε το τελευταίο του χαρτί, βάζοντας δεύτερο επιθετικό, τον Δημήτρη Διαμαντόπουλο και αλλάζοντας τη διάταξη του σε 4-4-2. Ο Ισπανός τεχνικός αναγκάστηκε να ρισκάρει βγάζοντας και τον Σιώπη και χρησιμοποιώντας τον πιο δημιουργικό Χαβιέρ Ματίγια. Ο Άρης δεν βρήκε τρόπο να γίνει απειλητικός, αναλώθηκε σε γεμίσματα τα οποία ήταν… βούτυρο στο ψωμί του Σισέ. Εξαίρεση αποτέλεσε η φάση του 88ου λεπτού όπου ο Διαμαντόπουλος είδε την κίνηση του Ματέο Γκαρσία αλλά η κόντρα του Βούκοβιτς στο σουτ του Αργεντίνου αποδείχθηκε σωτήρια.

Στα τελευταία λεπτά, ο Μάρτινς προσπάθησε να θωρακίσει το 0-1, επιλέγοντας τον Τοροσίδη αντί του Χριστοδουλόπουλου. Η ομάδα του δεν ένιωσε απειλή, πήρε τη νίκη η οποία έφερε αποδοκιμασίες από τους οπαδούς του Άρη στην ομάδα.

Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Γιουνές, Σόουζα, Ντιγκινί (Άρης), Φορτούνης, Γκιγέγμε, Χριστοδουλόπουλος (Ολυμπιακός).