Πέρασε και από τη Λαμία ο ΠΑΟΚ (video)

Η πορεία του Δικεφάλου στο Europa League έβρισκε... αποκούμπι μέσα από τις εμφανίσεις στο πρωτάθλημα. Η σκόνη που σήκωνε ο ΠΑΟΚ -βάσει εικόνας- στην Ευρώπη, καταλάγιαζε στην Super League και στην ξέφρενη πορεία της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου που δεν έχει γευτεί από την αρχή της σεζόν την ήττα.

Και αυτό ακριβώς ήθελε να κάνει ο ΠΑΟΚ και στο ΔΑΚ της Λαμίας. Να αφήσει πίσω του την ήττα από την Τσέλσι και να εδραιώσει την θέση του στην κορυφή της βαθμολογίας, αυξάνοντας την διαφορά του από τους αντιπάλους. Μόνο που υπολόγιζε χωρίς του γηπεδούχους, οι οποίοι δημιούργησαν πολλά προβλήματα στους «ασπρόμαυρους» με τα τρεξίματα τους, την διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο και να πιέσουν ψηλά τον αντίπαλο, «χτυπώντας» κυρίως την αριστερή πλευρά του Δικεφάλου. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ, μετά από 32 λεπτά αγώνα, είχε μόλις μια τελική προς την εστία της Λαμίας, η οποία έδειχνε να έχει «εξουδετερώσει» κάθε έμπνευση των αντιπάλων.

Σε ένα ημίχρονο με αρκετή ένταση, οι τόνοι ανέβηκαν από νωρίς και συγκεκριμένα στο 11΄ όταν από το σουτ του Επστάιν, η μπάλα σταμάτησε εμφανώς στο προτεταμένο χέρι του Βιεϊρίνια, ενώ ο αρχηγός του ΠΑΟΚ είχε γυρίσει την πλάτη του για να την αποφύγει, με τον Τσαμούρη να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι. Στο 22' ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να διαμαρτυρηθούν, με την μπάλα να προσκρούει πρώτα στον μηρό του Αντέντζο και εν συνεχεία στο δεξί χέρι του ποδοσφαιριστή.

Οι δύο ομάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια με το 0-0, ωστόσο, το σύνολο του Μάκη Χάβου έφτασε μια ανάσα από το γκολ στην εκπνοή του ημιχρόνου χάρη στην τρομερή εκτέλεση φάουλ του Μπερτόλιο, με τον Πασχαλάκη να βρίσκει τη μπάλα και να την στέλνει στο αριστερό κάθετο δοκάρι, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Στο β΄ημίχρονο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν από εκεί που το άφησαν, σημειώνοντας από μια καλή ευκαιρία εκατέρωθεν. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με αυτό που ξέρει να κάνει καλά. Σε μια στατική φάση, προώθησε τα ψηλά κορμιά της άμυνας και από την εκτέλεση φάουλ του Πέλκα, ο Βαρέλα με κοντινό πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 στο 55'.

Το παιχνίδι ωστόσο έδειχνε πως είχε ακόμη πολύ δρόμο και η αποβολή του Κάνιας στο 63΄με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ανάγκασε τον Λουτσέσκου σε αναπροσαρμογή της τράπουλας προκειμένου να θωρακίσει την ομάδα του και να κρατήσει το υπέρ του σκορ δεδομένου πως η Λαμία θα ζόριζε ακόμη περισσότερο τον αντίπαλό της, εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό της πλεονέκτημα.

Με αρκετή ένταση, αξιοσημείωτες φάσεις, σκληρά φάουλ (σ.σ. ενδεικτική η κίτρινη στον Μπαράλες που χτύπησε με τις τάπες στα πλευρά τον Πασχαλάκη) και πολλές φωνές από τον πάγκο, το 0-1 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα στο ΔΑΚ της Λαμίας, σφραγίζοντας τις προσπάθειες των δυο ομάδων, σε ένα παιχνίδι που η διαιτησία του Τσαμούρη δεν πέρασε απαρατήρητη...