Ξεκούραστα στο +8 ο ΠΑΟΚ

Τίποτα δεν σταματάει τον ΠΑΟΚ την φετινή χρονιά. Οι Θεσσαλονικείς ακόμα και όταν δεν πιάνουν φοβερή απόδοση καταφέρνουν να παίρνουν τις νίκες όπως έκαναν και στην Λιβαδειά. Η ομάδα του Ραζαβάν Λουτσέσκου επικράτησε πιο άνετα από όσο δείχνει το τελικό 1-2 του Λεβαδειακού και έφτασε τους 38 βαθμούς, 8 περισσότερους από τον δεύτερο πλέον Ολυμπιακό. Οι Βοιωτοί από την άλλη έμειναν στους 8 βαθμούς και την προτελευταία θέση και η συνέχεια αναφορικά με την παραμονή τους αρχίζει να γίνεται όλο και πιο δύσκολη.

Ατυχία με δοκάρι και μεγαλύτερη με Βέρνμπλουμ

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή, μια αρχή που ήταν γεμάτη ατυχίες για τον ΠΑΟΚ. Αρχικά γιατί ο «δικέφαλος του βορρά» είδε στο 2' το φοβερό σουτ του Μπίσεσβαρ να καταλήγει στο δοκάρι του Μπάγιτς και εν συνεχεία γιατί στο 6' υπήρξε ένας σοβαρός τραυματισμός. Συγκεκριμένα στο λεπτό αυτό ο Πόντους Βέρνμπλουμ τραυματίστηκε με τους γιατρούς των «ασπρόμαυρων» να κάνουν λόγο για ρήξη αχίλλειου τένοντα (μπορεί να μείνει εκτός και για πάνω από 4 μήνες). Όπως ήταν λογικό η ατυχία με τον Σουηδό... πάγωσε τον ΠΑΟΚ που ως εκείνο το λεπτό εκτός από το δοκάρι είχε και άλλες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, έχοντας μπει εξαιρετικά δυνατά στο ματς.

Η γκολάρα του Πρίγιοβιτς άνοιξε την άμυνα του Λεβαδειακού

Από το πρώτο δεκάλεπτο και μέχρι το 41' ο Λεβαδειακός με διπλή ζώνη άμυνας είχε καταφέρει να κρατήσει μακριά από την εστία του τον ΠΑΟΚ και μαζί με αυτό και το μηδέν στην άμυνα. Στο λεπτό αυτό όμως μίλησε η κλάση του Πρίγιοβιτς. Ο Σέρβος επιθετικός στην πρώτη φορά που πήρε καλά την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και με έναν... κεραυνό την έστειλε στο αριστερό «γάμα» του Μπάγιτς κάνοντας το 0-1. Ένα γκολ από αυτά που λέμε κόντρα στην ροή του ματς, όχι γιατί ο Λεβαδειακός είχε την υπεροχή, αλλά γιατί κρατούσε με άνεση το μηδέν απέναντι σε έναν κακό ως εκείνη την στιγμή ΠΑΟΚ.

Το... καθάρισε ο Μπίσεσβαρ

Το 0-1 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με το δεύτερο να αρχίζει ιδανικά για τον ΠΑΟΚ. Συγκεκριμένα στο 46' ο Μπίσεσβαρ πήρε την μπάλα λίγο κάτω από το κέντρο, προχώρησε και με ωραίο σουτ έκανε το 0-2, δίνοντας ουσιαστικά τέλος στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να πιέζουν, έχασαν ευκαιρίες για παραπάνω, αλλά στην μεγαλύτερη από αυτές, ο Ζαμπά μόνος απέναντι από τον Μπάγιτς πλάσαρε άουτ.

Τον άγχωσε ο Ζησόπουλος

Με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να πετύχει τρίτο γκολ, ο Λεβαδειακός βγήκε σιγά-σιγά στην επίθεση, εκμεταλλευόμενος και το γεγονός του ότι ο Λουτσέσκου δεν φρεσκάρισε την ομάδα του και έτσι στο 75' κατάφερε να μπει και πάλι στο παιχνίδι με τον Ζησόπουλο. Ο έμπειρος κεντρικός αμυντικός έκανε το γυριστό μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα κόντραρε στον Ζαμπά και διαμορφώθηκε το 1-2. Ουσιαστικά το γκολ αυτό άγχωσε μόνο στα λόγια τον ΠΑΟΚ, καθώς οι γηπεδούχοι στην συνέχεια αν και προσπάθησαν να απειλήσουν δεν το κατάφεραν με τους Θεσσαλονικείς να παίρνουν πιο άνετα από όσο δείχνει το σκορ τους τρεις βαθμούς.

Από:gazzeta.gr