Άρεσε ο Ολυμπιακός στη φιλική νίκη επί της Κραϊόβα του Ουζουνίδη

Θετικά σημάδια από τον Ολυμπιακό που με δύο γκολ από το πρώτο μέρος από Βαλμπουενά και Εμβιλά «καθάρισε» εύκολα (2-0) το φιλικό με την Κραϊόβα του Μαρίνου Ουζουνίδη.

Στα φιλικά παιχνίδια, τα αποτελέσματα, τα σκορ είναι το τελευταίο που μετράει. Αυτό που έχει σημασία είναι η εικόνα στο γήπεδο, οι δοκιμές, τα πειράματα. Ο Πέδρο Μαρτίνς έχει κάθε λόγο να είναι ικανοποιημένος από την αναμέτρηση με την Κραϊόβα, αφού θα πάρει μαζί του πολλά πράγματα, ως χρήσιμα συμπεράσματα.

Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο πρώτο μέρος, όπου οι ερυθρόλευκοι έδειξαν πολύ καλά πράγματα, παίζοντας με έναν ιδιαίτερο σχηματισμό που ίσως δούμε και στο μέλλον.

Στο 4-2-3-1 του Πέδρο Μαρτίνς, ο Κούντε πίσω από τον Χασάν και μάλιστα έφτανε σε πολλές φάσεις να γίνεται δεύτερος επιθετικός, σε έναν ρόλο που δεν τον είχαμε συνηθίσει στις προηγούμενες ομάδες του.

Το πείραμα δεν πήγε άσχημα, ίσα-ίσα βοήθησε τον Ολυμπιακό να έχει πιο αποτελεσματικό πρέσινγκ ψηλά και μεγαλύτερη ενέργεια στο γήπεδο.

Ο Ολυμπιακός κυνήγησε το γρήγορο γκολ και μπορεί να μην το βρήκε σε προβολή του Αβραάμ (7’) μετά από φάουλ του Βαλμπουενά, όμως το βρήκε δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Σουρλής κέρδισε πέναλτι από άτσαλο μαρκάρισμα αντιπάλου και ο Βαλμπουενά με ψύχραιμη εκτέλσση έκανε το 1-0 (9).

Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός που ήταν αρκετά κεφάτος είχε ένα άστοχο σουτ σε μία πολύ ωραία δομημένη φάση στο 13ο λεπτό, ενώ στο 16ο λεπτό ο Κούντε έφυγε μόνος του σε τρομερό σπριντ πίσω από το κέντρο, όμως το τελείωμα του απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα ήταν απογοητευτικό.

Οι Ρουμάνοι του Μαρίνου Ουζουνίδη είχαν εντελώς παθητικό ρόλο στο πρώτο μέρος, όπου οι ερυθρόλευκοι βρήκαν και δεύτερο τέρμα. Δεν το πέτυχαν με τον Χασάν (44’), ο οποίος με δυνατό σουτ εκτός περιοχής τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι (απέκρουσε και ο τερματοφύλακας), όμως το έβαλαν στην επόμενη φάση, όταν μετά από φαλτσαριστό κόρνερ του Βαλμπουενά, ο αμαρκάριστος Εμβιλά με προβολή στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 2-0 (45’).

Η επανάληψη ξεκίνησε με χαμένο πέναλτι για την Κραϊόβα, όταν ο Σουρλής με ριψοκίνδυνο μαρκάρισμα έκανε την παράβαση, όμως ο Κρίστινσον με ωραία επέμβαση απέκρουσε την εκτέλεση του Νίστορ (47’).

Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς πιο πεσμένος, με τον Ολυμπιακό να βγάζει κούραση και να μην έχει την ίδια ενέργεια στο γήπεδο.

Οι Ρουμάνοι είχαν δύο αξιόλογα σουτ από τον Κόλιτς (60’, 67’), ενώ οι Πειραιώτες έφτασαν κοντά σε τρίτο γκολ με μία καλή κεφαλιά του Χασάν μετά από σέντρα του Ραντζέλοβιτς (69’), ενώ ο Βρουσάι έχασε την τελευταία μεγάλη ευκαιρία του ματς, όταν αστόχησε σε καθαρό τετ-α-τετ (85’), με το 2-0 να μένει ως το τέλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κρίστινσον (67’ Ζοσέ Σα), Λαλά, Σεμέδο, Αβραάμ Παπαδόπουλος (46’ Καλογερόπουλος), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Σουρλής, Κούντε (55’ Βρουσάι), Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά (67’ Σαπουντζής), Χασάν.