Ανετη νίκη της ΑΕΛ

Ανετη νίκη πέτυχε σήμερα η ΑΕΛ στη Λάρισα, επικρατώντας με 3-0 του Απόλλωνα Σμύρνης, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Super League. Η θεσσαλική ομάδα πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης με τα γκολ των Γκίνο (5'-αυτογκόλ) και Νούνιτς (63', 77'). Να σημειωθεί πως ο Απόλλωνας αγωνίστηκε από το 50ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής (με δεύτερη κίτρινη κάρτα) του Στάθη.

Η ΑΕΛ ευτύχησε πολύ γρήγορα να προηγηθεί στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 5ο λεπτό ο Μπαργκάν εκτέλεσε το φάουλ στο ύψος του δευτέρου δοκαριού, ο Χουάντερσον δεν βγήκε από την εστία του και ο Γκίνο, υπό την πίεση του Φατιόν, έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Μετά το γκολ, ο Απόλλωνας πήρε τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο δυσκολευόταν να δημιουργήσει ευκαιρίες στην εστία της ΑΕΛ, καθώς ο Μπάμπης Τεννές είχε παρατάξει αμυντικά την ομάδα του. Πάντως στο 44' η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς ο Νούνιτς έκλεψε την μπάλα από τον Τζανετόπουλο, τον πέρασε στην ταχύτητα, ωστόσο το σουτ του, μέσα και αριστερά από την περιοχή, πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στην επανάληψη, η ΑΕΛ μόλις στο 50ο λεπτό απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς ο Μπαργκάν έκανε την ντρίμπλα στον Στάθη, αυτός τον αγκάλιασε και δεν του επέτρεψε να αποκτήσει πλεονέκτημα, με τον διαιτητή να του δείχνει σωστά τη δεύτερη κίτρινη και το δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το πλεονέκτημα της, πίεσε την αντίπαλη άμυνα και στο 63ο λεπτό κατάφεραν να «γράψουν» το 2-0. Τότε μετά από φανταστική ατομική προσπάθεια του Μιλοσάβλιεβιτς, που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, γύρισε την μπάλα και ο Νούνιτς σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Ο ίδιος παίκτης στο 77ο λεπτό ανέβασε το δείκτη του σκορ. Τότε ο Ντέλετιτς έκανε το σουτ, ο Χουάντερσον έδιωξε άτσαλα και ο Νούνιτς δεν δυσκολεύτηκε να γράψει σε κενή εστία το 3-0, που ήταν και το τελικό σκορ.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά), έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Σεσέροβιτς - Βάρκας.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Καρανίκας, Ζίζιτς, Γκοΐκοβιτς, Γιακιμόφσκι, Φατιόν, Σεσέροβιτς (74' Πίτι), Ντέλετιτς, Μπαργκάν (61' Σικάβκα), Μιλοσάβλιεβιτς, Νούνιτς (86' Νούσιος).

Απόλλων (Μπάμπης Τεννές): Χουάντερσον, Λούκιτς, Τζανετόπουλος, Κύργιας, Στάθης, Ναδάλες, Γκίνο (54' Ντούρσο), Κοντοές, Κονέ (65' Ναζλίδης), Μπεντινέλι (70' Τριάδης), Βάρκας.