O ΠΑΟΚ έστησε πάρτι με τον Πανιώνιο

Τη 15η νίκη σε 16 αγώνες πρωταθλήματος πέτυχε ο επίδοξος πρωταθλητής ΠΑΟΚ, που νίκησε εύκολα τον Πανιώνιο στην Τούμπα με 3-0 χάρις σε γκολ των Μπίσεσβαρ (11΄), Βιεϊρίνια (45΄+2) και Σάκχοφ (69΄). Ο νικητής έκανε την υπόθεση της νίκης παράσταση για ένα ρόλο, κι αυτή έγινε ευκολότερη από το 40΄ και μετά όταν ο Πανιώνιος έμεινε με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Μακρύλλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο ΠΑΟΚ χρησιμοποίησε και το νεαρό αμυντικό Λύρατζη, που έκανε πρεμιέρα στο πρωτάθλημα με την ασπρόμαυρη φανέλα.

Στην πρώτη ουσιαστική επιθετική του ενέργεια ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με εκτελεστή τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ. Στο 11' ο Ολλανδός επιθετικός αφού ξέφυγε με ελιγμούς από τους αμυντικούς του Πανιωνίου, με εύστοχο σουτ σημάδεψε την εστία του Κότνικ και έστειλε την μπάλα στη γωνία του γράφοντας το 1-0. Ο Πανιώνιος δεν περιορίστηκ σε παθητικό ή αμυντικό ρόλο και στο 28' σε μια γρήγορη αντεπίθεσή του ο Μακρύλλος έστειλε ένα δυνατό αιφνιδιαστικό σουτ, που πέρασε μόλις άουτ.

Με πιεστικό και επιθετικό παιχνίδι ο ΠΑΟΚ συνέχισε ως το τέλος του ημιχρόνου να διατηρεί τον έλεγχο, απέναντι σε έναν αξιόμαχο και επίσης επιθετικό Πανιώνιο, κι αυτή η εικόνα πρόσδιδε ομορφιά στο παιχνίδι των δυο ομάδων. Από το 40' ο Πανιώνιος έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Μακρύλλος είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αυστηρή ενδεχομένως κι έφυγε για τα αποδυτήρια. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΠΑΟΚ απλοποίησε την υπόθεση της νίκης καθώς από ασίστ του Ελ Καντουρί, ο Βιεϊρίνια με βολίδα έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ, ανεβάζοντας το σκορ στο 2-0.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατα στο παιχνίδι και στο 55' ο νεοεισελθών στην θέση του Κότνικ, τερματοφύλακας Μανοΐλοβιτς έκανε την επέμβαση του αγώνα διώχνοντας σε κόρνερ την καρφωτή κεφαλιά του Σάκχοφ. Ομως ο Ουκρανός δεν έμεινε στην ευκαιρία αυτή. Λίγο αργότερα στο 69' πλάσαρε στην εστία του Μανοΐλοβιτς και εκμεταλλευόμενος την αδυναμία του γκολκίπερ του Πανιωνίου ανέβασε τον δείκτη τουτ σκορ στο 3-0, κάνοντας ακόμα πιο άνετη την επικράτηση της ομάδας του. Ο Πανιώνιος θα μπορούσε να είχε μειώσει στο 88' με ένα εξαιρετικό φάουλ του Κόρμπου στην γωνία του Πασχαλάκη, αλλά ο τελευταίος έκανε μια εξαιρετική επέμβαση διώχνοντας σε κόρνερ. Mε τη νίκη του αυτή ο ΠΑΟΚ έκανε ένα ακόμα μεγάλο βήμα τίτλου ξεπερνώντας ένα ακόμα εμπόδιο στην πορεία του προς αυτόν.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, (79΄ Λύρατζης) Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Μαουρίσιο (75΄ Kαρέλλης), Σάχοφ, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ, Λημνιός (67΄ Ζαμπά), Ακπόμ.

Πανιώνιος: Κότνικ (46΄ Μανοΐλοβιτς), Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Μακρύλλος, Κότσιτς, Άλι (76΄ Μανθάτης), Κούρντι, Ντουρμισάι (63΄ Καμαρά).