Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός!

Ο ορεξάτος Ολυμπιακός... σκόρπισε με 5-1 τον ΟΦΗ, έχασε ευκαιρίες για ακόμη μεγαλύτερο σκορ και αποζημίωσε τους «ήρωες» που με θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν βρέθηκαν στο Καραϊσκάκη! Χατ τρικ από Χασάν, γκολ από Φορτούνη και Μασούρα. Ο Ναμπί το γκολ της τιμής των Κρητικών.

Ερυθρόλευκο... πάρτι στο... παγωμένο λόγω κρύου και υγρασίας Φάληρο με τον Ολυμπιακό να ξεσπά πάνω στον ΟΦΗ, έχοντας σκόρερ τους Μασούρα, Φορτούνη αλλά και χατ τρικ του Χασάν. Το τελικό 5-1 ήταν άκρως εμφατικό για τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη απέναντι στους Κρητικούς.

ΕΝΔΕΚΑΔΑ ΤΟΥ ΜΑΡΤΙΝΣ ΜΕ ΜΙΡΑΝΤΑ, ΚΟΥΤΡΗ, ΚΑΜΑΡΑ ΚΑΙ ΜΑΣΟΥΡΑ
Ο Πέδρο Μαρτίνς κατέβασε τον Ολυμπιακό με Σα κάτω από τα δοκάρια, τετράδα άμυνας με Μεριά, Μιράντα, Κούτρη και Τοροσίδη, κέντρο με Γκιγιέρμε, Καμαρά και επιτελικό τον Φορτούνη, άκρα με Ποντένσε και Μασούρα και μπροστά τον Χασάν.

ΜΕ ΝΕΙΡΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ Ο ΟΦΗ
Η διάταξη του ΟΦΗ: Στρέζος κίπερ, άμυνα με Κοροβέση, Μιχόγιεβιτς, Παπάζογλου και Μπράουν, κέντρο με Σακόρ και Μεγιάδο, επιτελικός ο Ναμπί, άκρα επίθεσης με Βαζ και Φερέιρα και φορ ο Νέιρα.

ΠΡΩΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΟΥΤ Ο ΟΦΗ ΜΕ ΝΑΜΠΙ
Μόλις στο πρώτο λεπτό ο ΟΦΗ είχε ένα πολύ καλό σουτ με τον Ναμπί που πέρασε λίγο έξω. Στο 2' ο Μεριά έκανε λάθος και έχασε την μπάλα με τον Φερέιρα και τον Βαζ να παίρνει κεφαλιά στην πλάτη του Κούτρη που μπλόκαρε ο Σα. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ φαινόταν να στέκεται πιο καλά από τον Ολυμπιακό μεσοεπιθετικά.

ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΣΟΥΡΑ ΑΠΟ ΣΕΝΤΡΑ ΤΟΥ ΠΟΝΤΕΝΣΕ ΚΑΙ 1-0 ΚΑΙ ΔΥΟ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ Ο ΜΑΡΤΙΝΣ
Στο 15ο λεπτό ο Ολυμπιακός βρήκε το γκολ από σέντρα του Ποντένσε και κίνηση του Μασούρα που βγήκε στην πλάτη του Μπράουν και κεφαλιά σκόραρε για το 1-0. Στην φάση αυτή ευθύνη είχε και η άμυνα του ΟΦΗ και ο Στρέζος. Στην συνέχεια έγινε το εξής απίστευτο αλλά και συνάμα δείγμα ατυχίας για τον Ολυμπιακό. Χτύπησαν τόσο ο Τοροσίδης όσο και ο Καμαρά και έγιναν αλλαγή στο 20' και το 21' αντίστοιχα από τους Τσιμίκα και Μπουχαλάκη και έτσι ο Ολυμπιακός είχε δύο αριστερά μπακ στο ματς.

ΦΟΡΤΟΥΝΗΣ ΣΕ ΧΑΣΑΝ ΣΤΟ 2-0 ΜΕΤΑ 3-0 Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΜΕ ΤΡΙΑ ΓΚΟΛ ΣΕ ΠΕΝΤΕ ΤΕΛΙΚΕΣ!!!
Στο 35ο λεπτό ο Φορτούνης κουβάλησε την μπάλα όσο χρειάστηκε και την κατάλληλη στιγμή την 'έσπασε' στον Χασάν για να σκοράρει από κοντά ο Αιγύπτιος για το 2-0. Στο 40ο λεπτό ο Ολυμπιακός είχε και άλλο γκολ. Μετά από γύρισμα του Κούτρη ο Χασάν πήρε την μπάλα και την έδωσε στον Ποντένσε που έκανε την σέντρα για το κεφάλι του Φορτούνη που σκόραρε για το 3-0. Στο 42' ο Ολυμπιακός είχε και καλή στιγμή με σουτ του Τσιμίκα που έδιωξε με προβολή ο Μπράουν. Ο Ολυμπιακός του α' μέρους με πέντε τελικές είχε τρία γκολ!

ΤΟ 4-0 Ο ΧΑΣΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΝΑΜΠΙ ΣΤΟ 4-1
Στο 46' ο Φορτούνης πάσαρε στον Τσιμίκα που έβγαλε σέντρα για τον Χασάν που από κοντά έκανε το 4-0. Στο 48' ο Φορτούνης είχε χαμένο τετ α τετ. Στο 52' ο Ποντένσε είχε ένα σουτ πάνω σε σώματα. Στο 56ο λεπτό ο Ναμπί ελίχθηκε πολύ ωραία και ένα ένα πολύ καλό σουτ για το 4-1 σε μία φάση όπου ο Ολυμπιακός φώναξε για φάουλ πάνω στον Ποντένσε που έχασε την μπάλα πριν.

ΧΑΤ ΤΡΙΚ Ο ΧΑΣΑΝ ΚΑΙ 5-1
Στο 60ό λεπτό μετά από προσπάθεια του Ποντένσε ο Στρέζος βγήκε και έδιωξε με τον Χασάν να παίρνει το... ριμπάουντ για το 5-1. Στο 63' ο Μασούρας έβγαλε εξαιρετικά στον Φορτούνη που βρέθηκε απέναντι στον Στρέζο αλλά δεν τον 'νίκησε'. Στο 64' ένα σουτ του Φορτούνη έφυγε ψηλά έξω. Στο 67' ο Χασάν είχε μία κεφαλιά άουτ σε τετ α τετ. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε ξανά φάσεις για γκολ όπως με τον Μασούρα. Στο 85' ο Χασάν είχε χαμένο τετ α τετ από πολύ καλή κούρσα και πάσα του Φορτούνη. Ακόμα και στις καθυστερήσεις είχε στιγμές για γκολ ο Ολυμπιακός.