Σε τροχιά εξάδας με την υπογραφή του Αντζιέλσκι

Ο εξαιρετικός με τον Ίλιτς στον πάγκο του Ατρόμητος πέρασε νικηφόρα και από το Πανθεσσαλικό, λυγίζοντας με 2-1 τον Βόλο για την 17η αγωνιστική της Stoiximan Super League, και έμεινε ζωντανός στη μάχη για την είσοδο στην πρώτη εξάδα.

Η εντυπωσιακή πορεία του Ατρομήτου από τότε που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία του ο Σάσα Ίλιτς καλά κρατεί. Τελευταίο θύμα του ήταν ο Βόλος, με τους Περιστεριώτες να επικρατούν με σκορ 2-1 στο Πανθεσσαλικό, να επεκτείνουν σε 11 ματς το αήττητο σερί τους σε όλες τις διοργανώσεις με τον Σέρβο στο τιμόνι τους (6 νίκες - 5 ισοπαλίες) και να διατηρούνται σε τροχιά playoffs με τη συμπλήρωση 17 αγωνιστικών.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Περιστεριώτες ήταν Κάρολ Αντζιέλσκι, με τον 27χρονο Πολωνό να πετυχαίνει και τα δύο γκολ της ομάδας του, το πρώτο με κεφαλιά στο 29' και το δεύτερο με πέναλτι στο 59', και να υπογράφει τη νίκη της φτάνοντας τα πέντε γκολ στο πρωτάθλημα.

Το ματς

Το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης βρήκε τον Βόλο να έχει περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια και να τη στέλνει μάλιστα στα αντίπαλα δίχτυα στο 6ο λεπτό με τον Μωραΐτη, όμως δεν ευτύχησε να πανηγυρίσει αφού ο σκόρερ υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ (ο VAR συμφώνησε με την απόφαση του βοηθού που είχε σηκώσει το σημαιάκι).

Ακολούθως, ο Ατρόμητος άρχισε να ανεβάζει σταδιακά στροφές και για ένα πεντάλεπτο άσκησε απίστευτη πίεση στα καρέ των γηπεδούχων. Στο 21' ο Γκαρσία πρόλαβε σωτήρια και έκοψε τον Βαλένσια, στο 23ο λεπτό ο Ασεβέδο έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι με κεφαλιά ενώ στο 25' ο Κόστιτς απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Ασεβέδο.

Στην εξέλιξη της φάσης ήρθε η επιβράβευση των παικτών του Ίλιτς για την επιθετική τους προσέγγιση στο ματς, με τον Αντζιέλσκι να παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και να νικάει τον Κόστιτς (0-1).

Χρειάστηκε να περάσουν 30 λεπτά για να έχει ο Βόλος την πρώτη και μοναδική τελική του προσπάθεια στο πρώτο μέρος, με την κεφαλιά του Γκαρσία να βρίσκει τον Τσιντώντα σε ετοιμότητα, με τον Ατρόμητο να συνεχίζει να έχει τον έλεγχο μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους και να αγγίζει και δεύτερο γκολ αλλά να βλέπει τον Κόστιτς να πραγματοποιεί στο 37ο λεπτό εκπληκτική επέμβαση σε τετ α τετ του με τον Αντζιέλσκι (απέκρουσε με το κεφάλι).

Στο δεύτερο μέρος η κατάσταση δεν άλλαξε, με τον Ατρόμητο να έχει μία καλή στιγμή στο 55' με τον Κούντε (απέκρουσε ο Κόστιτς) και να βρίσκει και δεύτερο γκολ πριν συμπληρωθεί μία αγωνιστική ώρα, με τον Βαλένσια να ανατρέπεται από τον Κόμπα εντός περιοχής και τον Αντζιέλσκι να γράφει το 2-0 στο 59ο λεπτό με το πέμπτο φετινό γκολ του στο πρωτάθλημα.

Η πρώτη απόπειρα αντίδρασης από τον -υποτονικό και στο δεύτερο μέρος- Βόλο ήρθε στο 71' με το άστοχο γυριστό σουτ του Γκαρσία εντός περιοχής, με τον ίδιο παίκτη να έχει στο 75' και την πρώτη εύστοχη τελική για την ομάδα του σε αυτό το διάστημα, με τον Τσιντώτα να μπλοκάρει σταθερά.

Οι γηπεδούχοι είχαν νέα καλή στιγμή στο 82' με το σουτ του Ντέλετιτς εντός περιοχής να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν από την πλευρά τους στο 88', για πρώτη φορά μετά από το γκολ του Αντζιέλσκι, με το σουτ του Τσακμάκη από καλή θέση να μη βρίσκει στόχο.

Ο Βόλος έψαχνε απελπισμένα ένα γκολ για να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης όμως όταν το βρήκε, με τον Μωραΐτη στο 90+7', ήταν πολύ αργά, με το τέλος του αγώνα να έρχεται λίγα δευτερόλεπτα αργότερα και τον Ατρόμητο να πανηγυρίζει μία σημαντική νίκη στη μάχη της εξάδας.

ΒΟΛΟΣ: Κόστιτς, Ασλανίδης, Σιέλης, Καλογερόπουλος (46' Τάχατος (56' Μπερτόγλιο), Μύγας (10' Λούνα), Τρουιγέ, Γκλάβσιτς, Κόμπα (60' Κίτσος), Ντέλετιτς, Γκαρσία, Μωραΐτης

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Τσιντώτας, Τσακμάκης, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Κούντε, Γκονζάλες (83' Κουέν), Φρίντγιονσον (40' Έρλινγκμαρκ), Γιουμπιτάνα (83' Ντιρξ), Βαλένσια, Αντζιέλσκι (65' Βέργος)

Πηγή: Sport24.gr