Ουάρντα και Μπετανκόρ έσωσαν τον βαθμό

Η Κηφισιά πήρε το προβάδισμα με τον Μπιφουμά και κρατούσε το τρίποντο στα χέρια της, όμως ο Χεφτέ Μπετανκόρ (πρώην παίκτης της Πάφου FC) σκόραρε στο ντεμπούτο του στο 85ο λεπτό και έσωσε την παρτίδα για τον Πανσερραϊκό. Η ασίστ προήλθε από τον Ουάρντα

Ο Χεφτέ Μπετανκόρ έκανε ονειρικό ντεμπούτο με τη φανέλα του Πανσερραϊκού. Ο Πάμπλο Γκαρσία τον έριξε στο χορτάρι στο 62ο λεπτό και ο Ισπανός φορ σκόραρε στο 85ο λεπτό, με αποτέλεσμα να δίνει "απαντά" στο γκολ του Μπιφούμα στο 40ο λεπτό και τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1.

Η Κηφισιά ήταν εκείνη που είχε τις περισσότερες (και καλύτερες τελικές), με τον Πανσερραϊκό να έχει την κατοχή της μπάλας. Οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους καλή στιγμή βρήκαν το γκολ με τον Μπιφούμα να έχει εξαιρετική ατομική ενέργεια και σκάψιμο προ του Χόβαν.

Ο Πανσερραϊκός πίεσε σθεναρά μετά το 70ο λεπτό και βρήκε το γκολ στο 85ο λεπτό. Ο Ουάρντα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μπετανκόρ με το κεφάλι του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο φινάλε και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν, αλλάτο 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Με αυτό τον βαθμό ο Πανσερραϊκός έφτασε τους 15 βαθμούς και η Κηφισιά παρέμεινε στη 13η θέση με 12 βαθμούς.

Η Κηφισιά έκανε το χτύπημα πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους

Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος είχε αρκετές σκληρές μονομαχίες και πάθος μεταξύ των δύο ομάδων, Η Κηφισιά ήταν εκεί που απείλησε πρώτη με το δυνατό σουτ του Βίκτωρα Κλωναρίδη στο 2', το οποίο πέρασε λίγο άουτ.

Η πρώτη τελική του Πανσερραϊκού ήταν στο 14ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πηλέα, ο Άλεξιτς έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την κατοχή της μπάλας, όμως η Κηφισιά είχε τις περισσότερες τελικές στο πρώτο 45λεπτο, με κύριο πρωταγωνιστή τον Κλωναρίδη. Στην πρώτη της καλή στιγμή στο ματς βρήκε και το γκολ που έψαχνε με την υπέροχη ενέργεια του Μπιφούμα.

Ο Μπετανκόρ έσωσε την παρτίδα στο ντεμπούτο του

Στο δεύτερο μέρος το μοτίβο κινήθηκε όπως και του πρώτου. Ο Πανσερραϊκός είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά η Κηφισιά τις καλύτερες ευκαιρίες για να σκοράρει.

Στο 58' οι παίκτες του Νίλσεν αναπτύχθηκαν ωραία από τα αριστερά με Τεττέι και Μασούρα και ο Ματέους Σάντος αφύλακτος με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ. Επτά λεπτά μετά ο Μπιφούμα έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Πανσερραϊκού, αλλά το σουτ που έκανε ήταν αδύναμο και ο Χόβαν μπλόκαρε.

Τρία λεπτά μετά ο Σάντος και πάλι πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Χόβαν απομάκρυνε με το πόδια. Μετά το 70' η Κηφισιά οχυρώθηκε στα καρέ της και ο Πανσερραϊκός πίεσε για την ισοφάριση. Στην πρώτη του καλή στιγμή στο παιχνίδι βρήκε το γκολ που έψαχνε με τον Χεφτέ Μπετανκόρ και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πανσερραϊκός: Χόβαν, Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρεμ, Θυμιάνης, Πηλέας, Στάικος, Μορέιρα, Μούργος, Ουάρντα, Χατζηστραβός, Άλεξιτς.

Κηφισιά: Κρίστινσον, Μασούρας, Λαντρ, Τσάπαν, Γκόμπελιτς, Πέιος, Παπασάββας, Ίλιεφ, Μπιφούμα, Κλωναρίδης, Τεττέι.

Πηγή: Sport24.gr