Η Ένωση πήρε σπουδαία νίκη με σίφουνα Λιβάι στο Καραϊσκάκης και μείωσε από την κορυφή

Το ντέρμπι στο Γεώργιος Καραϊσκάκης πήγε στην ΑΕΚ, με την Ένωση να επικρατεί 2-1 του Ολυμπιακού για την 17η αγωνιστική της Stoiximan Super League. Γκαρσία (32') και Τσούμπερ (38') τα γκολ των φιλοξενουμένων, μείωσε ο Μασούρας στο 44'. Έξαλλοι οι Πειραιώτες για γκολ του Μασούρα που ακυρώθηκε για χέρι.

Η ΑΕΚ πήρε μεγάλο διπλό στο ντέρμπι στο Γεώργιος Καραϊσκάκης. Η Ένωση επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού για την 17η αγωνιστική της Stoiximan Super League, σ' ένα παιχνίδι με τρία γκολ στο πρώτο μέρος και τους ερυθρόλευκους να έχουν έντονα παράπονα από τη διαιτησία.

Οι τελικές και τα xGoals στην αναμέτρηση

Η Ένωση ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με Λιβάι Γκαρσία (32') και Στίβεν Τσούμπερ (38'). Ο Γιώργος Μασούρας στο 44ο λεπτό έβαλε ξανά τους Πειραιώτες στο παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος το ματς είχε ένταση, αλλά το σκορ δεν άλλαξε, με τον Ολυμπιακό να είναι έξαλλος για γκολ του Μασούρα που ακυρώθηκε για χέρι, ενώ ζητάει και πέναλτι στον Ναβάρο.

Στην βαθμολογία, η ΑΕΚ είναι στην 2η θέση με 38 πόντους και έχει μειώσει στο -2 την διαφορά της από την πρώτη θέση. Στην τέταρτη θέση ο Ολυμπιακός, ο οποίος έχει συγκεντρώσει 32 βαθμούς.

Την επόμενη αγωνιστική ο Ολυμπιακός φιλοξενείται από την Κηφισιά (14/1, 17:00), ενώ η ΑΕΚ έχει ακόμη ένα ντέρμπι, απέναντι στον Παναθηναϊκό (14/1, 20:30). Οι δύο ομάδες έχουν και μεσοβδόμαδα υποχρεώσεις για το Κύπελλο Ελλάδας Betsson. Οι ερυθρόλευκοι φιλοξενούντα απ' το τριφύλλι (10/1, 21:30) και η Ένωση υποδέχεται τον Άρη (10/1, 19:30).

Το ματς

Ξεκινώντας από τις επιλογές των δύο προπονητών, ο Καρβαλιάλ τοποθέτησε τον Μπιανκόν αντί του Ντόη ως παρτενέρ του Ρέτσου στην άμυνα, ενώ ο Φραν Ναβάρο έκανε το ντεμπούτο του ως βασικός στην κορυφή της επίθεσης. Από την πλευρά του ο Αλμέιδα επέλεξε τον Σιντιμπέ για το αριστερό άκρο της άμυνας και στα δεξιά ξεκίνησε ο Άμραμπατ αντί του Νίκλας Ελίασον.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η ΑΕΚ επιχείρησε σταδιακά να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Άλλωστε, το επιθετικό πλάνο του Αργεντινού προπονητή της Ένωσης, αυτό υπηρετεί. Από την πλευρά του οι ερυθρόλευκοι δεν μπορούσαν να βρεθούν στην περιοχή του Τσίτσαν Στάνκοβιτς, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.

Η ΑΕΚ αναπτυσσόταν κυρίως από την δεξιά πλευρά. Στο 15' είχε και καλή στιγμή με την μπάλα να στρώνεται στον Πινέδα, αλλά το σουτ μέσα από την περιοχή να περνάει άουτ. Στο 28' ο Γκατσίνοβιτς γέμισε στην περιοχή, ο Βίντα πήρε την κεφαλιά, όμως ήταν άστοχος. Το γκολ για την Ένωση ήρθε στο 32ο λεπτό από μία στατική φάση.

Ο Άμραμπατ εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Λιβάι Γκαρσία νίκησε τον Μπιανκόν στον αέρα και με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η Ένωση συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι, χτυπούσε στην δεξιά πλευρά και δημιουργούσε απειλές. Στο 38ο λεπτό η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματά της.

Ο Στίβεν Τσούμπερ σκόραρε από κοντά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Άμραμπατ και κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία. Ο βοηθός αρχικά σήκωσε το σημαιάκι του για οφσάιντ. Στη συνέχεια τοποθετήθηκαν οι γραμμές από τον VAR και η αρχική απόφαση άλλαξε, με το 2-0 να γίνεται πραγματικότητα.

Ο Ολυμπιακός επιχείρησε να αντιδράσει. Αρχικά ο Έσε δοκίμασε το πόδι του από μακριά, όμως ο Στάνκοβιτς δεν είχε κάποιο πρόβλημα. Στο 44' οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Ο Φορτούνης είδε την κίνηση του Γιώργου Μασούρα, ο οποίος πάτησε στην περιοχή και πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Στάνκοβιτς για το 2-1.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε στο δεύτερο μέρος να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ μετά την μείωση του σκορ. Ωστόσο, αδυνατούσε να βγάλει τη μεγάλη ευκαιρία μπροστά από τα καρέ του Στάνκοβιτς. Η ΑΕΚ από την πλευρά της πίεζε πάνω από την μεσαία γραμμή και επιχειρούσε να χτυπήσει με την ταχύτητά της.

Στο 52ο λεπτό ο Μασούρας έκανε σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ στο 59' η προσπάθεια του Φορτούνη σταμάτησε στα σώματα, με τον αρχηγό των ερυθρόλευκων να παίρνει κόρνερ.

Στο 68' ο Γιώργος Μασούρας μετά από μπαλιά του Καμαρά στην πλάτη της άμυνας, νρήκε δίχτυα. Ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε, με τον διαιτητή να δίενι χέρι. Στο 73ο λεπτό το VAR τσέκαρε μαρκάρισμα του Κάλενς στον Ναβάρο μέσα στην περιοχή, όμως δεν δόθηκε κάτι με τους ερυθρόλευκους να έχουν έντονα παράπονα.

Στο 79' ο Ολυμπιακός είχε καλή στιγμή για την ισοφάριση. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ και ο Μπιανκόν με προβολή από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Το ματς είχε τρελό ρυθμό, μέχρι και το τελευταίο του σφύριγμα, με τον Ολυμπιακό να ψάχνει την ισοφάριση και την ΑΕΚ να επιχειρεί να χτυπήσει στην κόντρα.

Στο 81' ο Γκατσίνοβιτς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Πινέδα έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Πασχαλάκη. Η Ένωση είχε καλές στιγμές να διευρύνει το προβάδισμά της, ενώ στο 90+7' ο Φορτούνης απείλησε από μακριά, προσπαθώντας στο φινάλε να ισοφαρίσει. Ωστόσο, το σκορ δεν άλλαξε και το 2-1 έμεινε έως το τελευταίο σφύριγμα, με την Ένωση να παίρνει μία μεγάλη νίκη.

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Μπιανκόν, Ορτέγκα, Έσε, Καμαρά, Φορτούνης, Ποντένσε, Μασούρας, Ναβάρο.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Σιντιμπέ, Σιμάνσκι, Πινέδα, Άμραμπατ, Γκατσίνοβιτς, Τσούμπερ, Γκαρσία.

Πηγή: Sport24.gr