Ταφόπλακα στα όνειρα του Παναθηναϊκού για τίτλο από τον Άρη

Δεύτερη διαδοχική ήττα για τον Παναθηναϊκό που έχασε με 1-0 από τον Άρη, στο «Απόστολος Νικολαΐδης», για την 8η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League και… πέταξε τις όποιες ελπίδες για την κατάκτηση του τίτλου.

Ο Παναθηναϊκός παρέμεινε δεύτερος με 71 βαθμούς και αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ εκτός έδρας στις 15 Μαΐου. Ενώ ο πέμπτος Άρης, που ανέβηκε στους 52 πόντους, αγωνίζεται στη Λαμία, την ίδια ημέρα.

Το ματς:
Με… γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η αναμέτρηση, καθώς ο Άρης ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 2’. Όταν από σέντρα του Γκαρθία από δεξιά, ο Ζαμόρα με κεφαλιά έξω από την μικρή περιοχή νίκησε τον Ντραγκόφσκι, πετυχαίνοντας το 0-1!

Χρειάστηκε να περάσει ένα πεντάλεπτο για να συνέλθει από την ψυχρολουσία ο Παναθηναϊκός. Ωστόσο, παρότι συνέχισε να δείχνει «μουδιασμένος», είχε μέσα σε ένα τρίλεπτο τρεις ευκαιρίες για να ισοφαρίσει…

Αρχικά με την κεφαλιά του Ούγκο, από κόρνερ του Μπακασέτα από αριστερά, με τον Κουέστα να αποκρούει, στο 8’. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Λημνιός δεν έκανε την προβολή σε κενή εστία, μετά το γύρισμα του Βέρμπιτς από αριστερά. Ενώ στο 11’ ο Τσέριν επιχείρησε το πλασέ από διαγώνια θέση, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Το «τριφύλλι» εξακολούθησε να έχει τον απόλυτο έλεγχο και να κυκλοφορεί την μπάλα, κερδίζοντας κι άλλα κόρνερ. Όμως, με τους παίκτες του άξονα, κυρίως, να πιέζουν ψηλά ήταν και ευάλωτο στις γρήγορες μεταβάσεις του αντιπάλου του.

Ήταν, δε, εκείνο που είχε την επόμενη καλή στιγμή, ξανά από εκτέλεση κόρνερ του Μπακασέτα, με τον Ούγκο να παίρνει μια ακόμα κεφαλιά, αλλά τον Μπράμπετς να απομακρύνει την μπάλα, στο 20ο λεπτό.

Μάλιστα, δύο λεπτά μετά, λίγο έλειψε να γίνει και το 0-2 από το… πουθενά. Ή, αν προτιμάτε από ένα απρόσμενο λάθος του Ντραγκόφσκι, ο οποίος έχασε την μπάλα από τα χέρια του μετά από έξοδο. Δίνοντας την ευκαιρία στον -βιαστικό- Ζαμόρα να σουτάρει εντός περιοχής, για να σώσει με προβολή ο Ούγκο!

Οι «κίτρινοι» συνέχισαν να περιμένουν τον αντίπαλο τους πίσω από την μπάλα, ψάχνοντας κάποια καλή αντεπίθεση, ενώ παράλληλα κατάφεραν να βγάλουν… αναίμακτα και τις νέες κεφαλιές των Βέρμπιτς-Αράο, πριν το ημίωρο.

Με το σκηνικό να παραμένει ίδιο και στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, καθώς η καλή αμυντική λειτουργία του Άρη και η έλλειψη δημιουργίας από πλευράς Παναθηναϊκού, επέτρεψε ένα αναιμικό σουτ του Ιωαννίδη και μια εντελώς άστοχη κεφαλιά του Ούγκο, που δεν στάθηκαν ικανά να προβληματίσουν τον Κουέστα, στο 35’ και στο 41’ αντίστοιχα.

MVP: Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Θεσσαλονικείς ήταν ο Αλβάρο Ζαμόρα, καθώς πέτυχε το γκολ που έμελλε να τους χαρίσει το «τρίποντο». Παράλληλα, ήταν εκείνος ο οποίος είχε και την επόμενη καλύτερη στιγμή της ομάδας του, με το δοκάρι στο 52ο λεπτό και έδωσε πολλές «μάχες» μέχρι να αντικατασταθεί.

Η «σφυρίχτρα»: Μετά από ένα… εύκολο πρώτο ημίχρονο, ο Αγκάγεφ σφύριξε πολύ στην επανάληψη. Αιτία τα πολλά σκληρά μαρκαρίσματα, κυρίως από τους «κίτρινους», που οδήγησε σε κίτρινες κάρτες αλλά και αρκετές διακοπές, χωρίς τις ανάλογες καθυστερήσεις! Παράλληλα, στην φάση που ζήτησε πέναλτι ο Παναθηναϊκός για ανατροποή του Τζούριτσιτς, ο Αζέρος ρέφερι έδειξε ότι μίλησε με τον VARίστα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Αράο, Ούγκο (80' Βαγιαννίδης), Μλαντένοβιτς, Τσέριν (80' Τζούριτσιτς), Βιλένα (62' Γερεμέγεφ), Μπακασέτας, Λημνιός (46' Μαντσίνι), Ιωαννίδης, Βέρμπιτς (46' Σπόραρ).

Έμειναν στον πάγκο: Λοντίγκιν, Ρούμπεν, Zέκα, Παλάσιος.

Άρης (Άκης Μάντζιος) : Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Νταρίντα, Ζουλ (72' Ντουκουρέ), Σουλεϊμάνοφ (72'Φετφατζίδης), Γκαρθία (59' Ροζ), Σαβέριο (59' Τζούρασεκ), Ζαμόρα (66' Μορόν).

Έμειναν στον πάγκο: Χουτεσιώτης, Ανσαριφάρντ, Φεράρι, Παναγίδης.

Πηγή: sport-fm.gr