ΠΑΟΚ - Παναιτωλικός 2-1: Χαλαρά πριν τον «τελικό»!

Ο πρωταθλητής ΠΑΟΚ ξεκίνησε με το δεξί τη νέα σεζόν, επικρατώντας χωρίς να φορτσάσει 2-1 (Σφιντέρσκι, Μίσιτς) του Παναιτωλικού στην Τούμπα και κερδίζοντας ηρεμία ενόψει της κρίσιμος ρεβάνς με τη Σλόβαν για τα πλέι οφ του Europa League!Ο Ντάλσιο στις καθυστερήσεις μείωσε για τους Αγρινιώτες.

Έχοντας χάσει μέσα στην Μπρατισλάβα από την Σλόβαν την περασμένη Πέμπτη, ο ΠΑΟΚ ήθελε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και να καταφέρει να κερδίσει τον Παναιτωλικό, αλλά και να κρατήσει δυνάμεις για την σημαντική ρεβάνς. Ουσιαστικά, αλλά και τυπικά τα έκανε και τα δύο. Χωρίς να συναντήσει πολλά προβλήματα, πέτυχε δύο τέρματα, κράτησε ανέπαφη την εστία του και το 2-1 τον βάζει με το... δεξί στο πρωτάθλημα, ενώ το σημαντικό είναι πως κρατήθηκαν και δυνάμεις για την ερχόμενη Πέμπτη.

Ο Παναιτωλικός από την άλλη μπήκε φοβισμένος στον αγωνιστικό χώρο, στο πρώτο μέρος δεν έκανε ουσιαστικά τίποτα, στο δεύτερο που ανέβηκε σε εξαιρετικά μεγάλο βαθμό την απόδοσή του, δέχθηκε το τυχερό γκολ του Μίσιτς και κάπου εκεί τελείωσαν όλα παρότι μείωσαν με όμορφο γκολ του Ντάλσιο στις καθυστερήσεις. Οι Αγρινιώτες αν κρατήσουν την καλή απόδοση του δευτέρου ημιχρόνου, μπορούν να πετύχουν τους στόχους που έχουν θέσει για φέτος.

Για πρώτη φορά pay per view

Πριν αναφερθούμε στα του ματς, αξίζει μια αναφορά στο ότι για πρώτη φορά στην χώρα μας η μετάδοση ήταν pay per view. Η αναμέτρηση μεταδόθηκε από το PAOK TV, μετά τα όσα έχουν προηγηθεί στις διαπραγματεύσεις του ΠΑΟΚ με ΕΡΤ και NOVA και η αλήθεια είναι πως για πρώτη φορά το εγχείρημα όσον αφορά την εικόνα και την μετάδοση ήταν πετυχημένο. Τα οικονομικά τα ξέρει ο ΠΑΟΚ.

Πολύ καλός στο πρώτο ημίωρο με ευκαιρίες και γκολ

Όσον αφορά τον αγώνα, ο ΠΑΟΚ με τον Άμπελ Φερέιρα να ξεκινάει τους Σφιντέρσκι, Λημνιό και Ντόουγκλας αντί των Άκπομ, Καντουρί και Ζαμπά, μπήκε πιο δυνατά στο ματς, κάτι που αναμενόταν και από το πρώτο λεπτό πίεζε ψηλά. Στο 5' και στο 7' έφτασαν κοντά στο γκολ όμως αρχικά ο Κνετ νίκησε τον Πέλκα και εν συνεχεία ο Κρέσπο αστόχησε σε κεφαλιά από καλή θέση.

Με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο και τους φιλοξενούμενους να δείχνουν πως κοιτάζουν μόνο την άμυνα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 27' με τον Σφιντέρσκι. Ο Γιαννούλης έκανε εξαιρετική προσπάθεια και σέντρα και ο Πολωνός εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Κνετ και ανενόχλητος έκανε το 1-0. Αυτή δεν ήταν η τελευταία μεγάλη φάση του ημιχρόνου, καθώς στο 45' ο Πέλκας ανενόχλητος πιο μπροστά από το ύψος του πέναλτι κατάφερε να αστοχήσει.

Καλύτερος Παναιτωλικός, αλλά ο Μίσιτς καθάρισε το ματς

Στο δεύτερο οι Αγρινιώτες από την πλευρά τους ανέβασαν απόδοση, οι Θεσσαλονικείς από την δικιά τους ίσως να σκεφτόντουσαν περισσότερο τη ρεβάνς με τη Σλόβαν και έτσι οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να έχουν τον έλεγχο. Τον είχαν χωρίς όμως να κάνουν την μεγάλη φάση, καθώς ο Πασχαλάκης δεν χρειάστηκε να κάνει κάποια επέμβαση. Τα πάντα ωστόσο κρίθηκαν στο 76' με τον Μίσιτς να φεύγει από πλάγια δεξιά να κάνει την σέντρα σουτ (στην μετάδοση ο Βιεϊρίναι είπε πως περισσότερο για σέντρα πήγαινε και πρέπει να έχει δίκιο), ο Κνετ έκανε νέα τραγικό λάθος και έτσι έγινε το 2-0.

Μείωσαν αλλά δεν πρόλαβαν τα... καναρίνια

Παρά το 2-0 ο Παναιτωλικός βγήκε μπροστά και κυνήγησε το γκολ, έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 79' με τον Μπαΐροβιτς να αστοχεί στο τετ α τετ με τον Πασχαλάκη και στις καθυστερήσεις μπόρεσαν να σκοράρουν. Το έκαναν με ωραίο γκολ του Ντάλσιο, αλλά ο χρόνος για να μπορέσουν να πάρουν κάτι καλύτερο από το ματς δεν υπήρχε, με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει τελικά με 2-1.

Πηγή: Gazzetta.gr