Αυτή ήταν ΑΕΚ, διπλό στο 92'!

Η ΑΕΚ πήγε στην Τρίπολη για να κερδίσει και το έκανε! Στο 93' ο Σιμόες βρήκε το γκολ της νίκης, η Ένωση έφυγε με το τρίποντο (2-3) και πήρε την πρώτη της νίκης στο πρωτάθλημα! Ολιβέιρα και Λιβάγια τα άλλα γκολ του Δικεφάλου!

Ένα παιχνίδι που ξεκινάει με γκολ από τα αποδυτήρια είναι ένα ματς στο οποίο εξ' αντικειμένου διαμορφώνονται ειδικά δεδομένα εξαρχής. Αυτό ακριβώς συνέβη στο ματς του Αστέρα με την ΑΕΚ: ο Λουίς Φερνάντεθ έκανε το 1-0 στο 3' αξιοποιώντας το τετ-α-τετ με τον Μπάρκα και έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του παρά το γεγονός ότι η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου συνολικά ήταν κατά της ομάδας του καθώς η Ένωση είχε ξεκάθαρα το πάνω χέρι.

Κι όμως: παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ είχε τρεξίματα, αυτοματισμούς, πατούσε περιοχή και έχανε ευκαιρίες, το ημίχρονο δεν την βρήκε να νικάει. Ο Ολιβέιρα ισοφάρισε για την Ένωση στο 15' αλλά η υπεροχή της ομάδας του δεν απέδωσε άλλους καρπούς και σαν να μην έφτανε αυτό, η έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου την βρήκε με δυο αναγκαστικές αλλαγές αφού έφυγαν τραυματίες οι Ολιβέιρα και Γαλανόπουλος για να μπουν οι Αλμπάνης και Σιμάο.

Η ειρωνεία είναι πως αν και ο Ολιβέιρα ήταν ο καλύτερος παίκτης του πρώτου ημιχρόνου, ο Αλμπάνης που μπήκε στο ματς για να τον αντικαταστήσει ήταν ο καλύτερος του δεύτερου μέρους. Η ΑΕΚ συνέχισε να είναι πολύ καλύτερη, να χάνει ευκαιρίες και σε όλες ήταν μέσα ο Αλμπάνης. Μάλιστα ήταν αυτός που έβγαλε την ασίστ στον Λιβάγια για το 1-2 έπειτα από μια εντυπωσιακή κούρσα στο 72'.

Ένα μόλις λεπτό αργότερα, το αμφίρροπο πέναλτι του έδωσε ο Σιδηρόπουλος στο μαρκάρισμα του Μπακάκη στον Μπαράλες έγινε η βάση για το 2-2. Ο Μπαράλες ευστόχησε, ισοφάρισε για την ομάδα του και όλα έδειχναν πως θα γινόταν κάτι πολύ άδικο: η ΑΕΚ, αν και φανερά ανώτερη, δεν θα νικούσε στην Τρίπολη. Η λύτρωση όμως ήρθε στις καθυστερήσεις: η κεφαλιά-ψαράκι του Σιμόες διαμόρφωσε το τελικό 2-3 και η δικαιοσύνη αποκαταστάθηκε.