«Πεντάρα» του Ολυμπιακού στον Βόλο

Ο Ολυμπιακός σταμάτησε το αήττητο σερί του Βόλου στη Σούπερ Λίγκα, υποχρεώνοντας τους «απόλυτους» έως απόψε Θεσσαλούς σε βαρύτατη ήττα με 5-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έκανε το «3Χ3», έφτασε τον ΠΑΟΚ στην κορυφή και θα πάει να παίξει με πολύ καλή ψυχολογία απέναντι στην Τότεναμ, στο πρώτο παιχνίδι της στους ομίλους του Champions League.

Οι γηπεδούχοι έδωσαν γρήγορο ρυθμό και οι Θεσσαλοί τους ακολούθησαν, καθώς δεν κλείστηκαν αλλά προσπάθησαν να βρουν τους χώρους για να απειλήσουν με ταχύτατες και άρτια δομημένες αντεπιθέσεις. Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ στο 12ο, για άλλη μια φορά από στημένη μπάλα, όταν σε κόρνερ του Βαλμπουενά ο Γκιγιέρμε κινήθηκε στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά νίκησε τον Γκαραβέλη.

Στο 19΄, από λάθος του Κούτρη ο Μουνίθ που έπιασε δυνατό σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σα και δύο λεπτά αργότερα σε εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά από αριστερά, η κεφαλιά του Μυστακίδη πήγε προς τα πίσω και σταμάτησε στο οριζόντιο του Βόλου, στις καλύτερες στιγμές του πρώτου ημιχρόνου.

Με τους Βολιώτες να έχουν «ξεθαρρέψει» στην επανάληψη και να δοκιμάζουν κάποια καλά σουτ εκτός περιοχής του Σα, ο Ολυμπιακός «κλείδωσε» τη νίκη στο 72ο λεπτό, όταν ο Ποντένσε βρήκε τον Κούτρη κι εκείνος τον Βαλμπουενά που γύρισε στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε και ο Ελ Αραμπί, πάντοτε μέσα στη φάση, διπλασίασε.

Χωρίς άγχος πια και με διαφορά σε φυσική κατάσταση και πάγκο, ο Ολυμπιακός δεν άφησε στη συνέχεια τον Βόλο να πάρει «ανάσα». Στο 79΄ ο Γκερέρο έκανε την κίνηση σε κάθετη του Κούτρη και με συρτό σουτ έγραψε το 3-0, για να σκοράρει το 4-0 ο Βαλμπουενά από τα 11 βήματα στο 83΄, σε παράβαση που καταλογίστηκε σε παρατεταμένο σπρώξιμο του Λύρατζη στον Ποντένσε και απέφερε την αποβολή του παίκτη του Βόλου και να κλείσει το σκορ, με το πρώτο γκολ του στα ερυθρόλευκα ο Σουντανί, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Μεριά, Σισέ, Ελαμπντελαουί, Γκιγέρμε (84΄ Μπενζιά), Καμαρά, Ποντένσε, Ραντζέλοβιτς (70΄ Σουντανί), Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί (74΄ Γκερέρο).

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Γκαραβέλης, Λύρατζης, Διαμαντής, Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης (56΄ Μαξ), Ζοάο, Μπαλογιάννης, Μουνίθ (85΄ Ηλιόπουλος), Μυστακίδης (69΄ Ατιγιάτ), Γέντρισεκ.