Μια ακόμη νίκη για τη Ξάνθη, με το ίδιο σκορ

Η Ξάνθη γράφει ιστορία, καθώς για πρώτη φορά καταφέρνει να ξεκινήσει σεζόν στο πρωτάθλημα με τρεις συνεχείς νίκες και μάλιστα με το ίδιο σκορ, 2-1! Η ακριτική ομάδα, μετά τις νίκες, εκτός έδρας, με ΑΕΚ και Παναιτωλικό, έκανε το 3Χ3 σήμερα, επικρατώντας δύσκολα στα Πηγάδια του Αστέρα Τρίπολης με 2-1 και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό! Προηγήθηκε με τα γκολ των Τζουρίτσκοβιτς (19') και Στέρτζον (55'), ενώ η ομάδα της Τρίπολης, που ήταν καλύτερη στο Β' ημίχρονο, κατάφερε να μειώσει με τον Μαρκ Φερνάντεθ στο 59ο λεπτό.

Η Ξάνθη είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά και στο 19ο λεπτό κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Τότε μετά από σέντρα του Στέρτζον από τα αριστερά, ο Τζουρίτσκοβιτς πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 1-0, ξεσηκώνοντας τις κερκίδες.

Από εκεί και πέρα το ματς ήταν μοιρασμένο, χωρίς μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Στην επανάληψη και πάλι οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά. Στο 54' έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Στέρτζον βγήκε επικίνδυνα στην αντεπίθεση, γύρισε στον Μπαριέντος, που βρέθηκε μόνος του στην περιοχή και σούταρε, αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ.

Αμέσως μετά, όμως, η Ξάνθη πανηγύρισε το 2-0, όταν μετά από την εκτέλεση του κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον -αμαρκάριστο στη μικρή περιοχή- Στέρτζον, ο οποίος με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου για το 2-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αστέρας κατάφερε να μειώσει το σκορ. Τότε ο Μαρκ Φερνάντεθ πήρε την πάσα από τον Μπαράλες, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Σάο Μπέντο για να μειώσει σε 2-1. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ωστόσο στη συνέχεια μέτρησε κανονικά με τη χρήση του VAR. Στη συνέχεια ο Αστέρας ήταν καλύτερος, έχασε ευκαιρίες, αλλά τελικά δεν μπόρεσε ν' αποφύγει την τρίτη σερί ήττα του στο πρωτάθλημα.

Ο διαιτητής του αγώνα Αλέξανδρος Τσαμούρης έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Βαλιέντε - Πασαλίδη, Κώτσιρα.

Ξάνθη (Ραμίρεθ): Σάο Μπέντο, Ντίρεσταμ, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Σόσα, Τέρκι, Κοβάτσεβιτς, Μπαριέντος (73' Φοσέ), Τεσέιρα, Τζουρίτσκοβιτς (65' Ντε Αμορίμ), Στέρτζον (80' Καμαρά).

Αστέρα Τρίπολης (Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Αντζουλάς (46' Κώτσιρας), Πασαλίδης, Βαλιέντε, Μαρτίνεθ, Καπίγια, Μουνάφο (85' Ιγκλέσιας), Μαρκ Φερνάντεθ, Λουίς Φερνάντεθ, Ριέρα (73' Χαουρέγκι), Μπαράλες.