Σκόρπισε τον Παναθηναϊκό ο Άρης

Ο Άρης έκανε... πάρτι απέναντι στον Παναθηναϊκό, εκμεταλλεύτηκε τα τραγικά λάθη των "πράσινων" και τον διέλυσε με 4-0!

O Άρης μπήκε δυνατά και απείλησε με δύο κεφαλιές του Ιντέγε στο 4' και στο 5'. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο βλέπαμε... τον Άρη απέναντι στον Βελλίδη.

Εκτέλεση κόρνερ του Φετφατζίδη, ο Διούδης προ του Ρόουζ μπλόκαρε. Ένα λεπτό μετά ο Φετφατζίδης πήγε να... βάλει τον Ιντέγε με την μπάλα στο τέρμα αλλά ο Έλληνας πορτιέρο έπεσε και μπλόκαρε.

Στο 20' όμως, ήταν αδύνατο να αντιδράσει! Ο Ζαχίντ έκανε τραγικό λάθος! Στο ύψος της μικρής περιοχής του Παναθηναϊκού προσπάθησε να κάνει παράλληλη μπαλιά και ο Φετφατζίδης, αφού κοντρόλαρε, με κεφαλιά πέρασε την μπάλα από πάνω και έκανε το 1-0!

Ο Διούδης είχε απάντηση και στα δύο επόμενα σουτ από πλευράς Άρη, στο 21' σε Μπρούνο Γκάμα και Ντιγκινί!

Δύο λεπτά μετά, η άμυνα του ΠΑΟ κοιμήθηκε, ο Ιντέγε έφυγε απέναντι από τον εξερχόμενο Διούδη αλλά το πλασέ του έμπειρου επιθετικού πέρασε ελάχιστα άουτ!

Στο 33' νέο διπλό "όχι" του Διούδη σε μονοκόμματο σουτ του Ιντέγε και στη συνέχεια της φάσης στον Φετφατζίδη με την άμυνα του ΠΑΟ να παραπαίει!

Moναδική "επίσκεψη" του ΠΑΟ στην περιοχή του Κουέστα στο α' μέρος, στο 41' όταν ο Χατζηγιοβάνης έκανε σέντρα-σουτ και ο Μακέντα στο δεύτερο δοκάρι, ανενόχλητος και με τον Κουέστα εξουδετερωμένο, έστειλε την μπάλα άουτ!

Πριν φύγει το πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός πρόλαβε να δεχθεί και δεύτερο γκολ. Τρομερή αντεπίθεση για τους κίτρινους στο 43' μετά από... απομάκρυνση του Ινσούα στην περιοχή του Άρη! Κανείς παίκτης του ΠΑΟ δεν πρόλαβε να γυρίσει. Ο Βέλεθ πήρε την πάσα του Φετφατζίδη στην πλάτη της άμυνας και από πλάγια θέση με δυνατό σουτ έκανε το 2-0.

O Δώνης προχώρησε γρήγορα σε αλλαγές στο ημίχρονο. Η εικόνα του ΠΑΟ δεν άλλαξε προς το καλύτερο.

Αλλά στο 55' οι κίτρινοι έφτασαν και σε τρίτο γκολ! Με τον Ντιγκινί. Ο Φετφατζίδης και πάλι από τα αριστερά, τράβηξε παίκτες πάνω του, τη κατάλληλη στιγμή γύρισε και ο Ντιγκινί ολομόναχος και ανενόχλητος με κενή την εστία έκανε το 3-0!

Η αντίδραση του ΠΑΟ ήταν ένα σουτ από πολύ μακρινή απόσταση του Χατζηγιοβάνη στο 61' και το οποίο δεν απείλησε τον Κουέστα.

Επίθεση και γκολ ήταν οι κίτρινοι. Ο Λάρσον έκλεψε την μπάλα από τον Γιόχανσον σαν σε προπόνηση. Έφυγε στην αντεπίθεση, έδωσε στον Ντιγκινί, αυτός στον Ιντέγε και ο Νιγηριανός ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Ο Άρης "έσβησε" μετά το τέταρτο γκολ. Κατέβασε ταχύτητα και το ματς πήγε "σβηστά" ως το φινάλε.

Ο ΠΑΟ πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να πετύχει ένα γκολ της τιμής. Χλυρό σουτ του Κολοβού στο 80' που μπήκε μόνος του στην περιοχή του Άρη, μπλόκαρε ο Κουέστα.

Το γκολ ήρθε στο 84' αλλά δεν μέτρησε ποτέ! Ο Περέα έκανε την ατομική προσπάθεια, πέρασε δύο αμυντικούς του Άρη και με πλασέ από πλάγια θέση και με τον Κουέστα να έχει βγει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ όμως δεν μέτρησε ποτέ γιατί ο Μακέντα στην αρχή της φάσης χτύπησε τον Σάσα εκτός φάσης. Ο Φωτιάς ακύρωσε το γκολ και έδωσε κίτρινη κάρτα στον Ιταλό φορ.

Οι παίκτες του ΠΑΟ δεν σταμάτησαν να κάνουν λάθη ούτε στις καθυστερήσεις όταν Κολοβέτσιος και Διούδης δεν συννενοήθηκαν, ο δεύτερος έδιωξε άτσαλα και ο Ντιγκινί αν και η εστία ήταν κενή, έστειλε την μπάλα άουτ, στη τελευταία φάση του ματς.

ΑΡΗΣ (Τόλης Τερζής): Κουέστα, Σούντγκρεν, Βέλεθ(83' Δεληζήσης), Ρόουζ, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης(73' Μαντσίνι), Ντιγκινί, Γκάμα(63' Λάρσον), Ιντέγε

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα(69' Περέα), Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης(46' Κολοβός), Χ. Δώνης, Ζαχίντ(59' Χατζηθεοδωρίδης), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα