Επιστροφή του ΟΦΗ στις «μπαλωθιές»!

Η κρητική ομάδα αν και βρέθηκε να χάνει 1-0, εντούτοις επικράτησε (3-1) του Αστέρα Τρίπολης στο «Γεντί Κουλέ» κι έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα στο Βόλο – Τρια δοκάρια οι γηπεδούχοι, «κρέμασε» τους Αρκάδες η αποβολή του Ιγκλέσιας στο 61’ .

Ο ΟΦΗ προερχόταν από την πρώτη ήττα που γνώρισε στο Βόλο την προηγούμενη αγωνιστική. Ενώπιων των οπαδών της η κρητική ομάδα ήθελε να επιστρέψει στις νίκες και να κλείσει την άσχημη παρένθεση που άνοιξε στη Θεσσαλία.

Στην αντίπερα όχθη με τον τον…αέρα της πρώτης νίκης στο πρωτάθλημα κόντρα στον Ατρόμητο, παρατάχτηκε ο Αστέρας Τρίπολης στο «Γεντί Κουλέ» και με στόχο να μαζέψει τους πρώτους βαθμούς κι εκτός του Μοριά.

Με καλή κυκλοφορία της μπάλας και συνεχόμενες κινήσεις στο χορτάρι, ο ΟΦΗ δημιούργησε κι έχασε ευκαιρίες.

Το δοκάρι του Σεμέδο μόλις στο 2΄και η διπλή (τρομερή) ευκαιρία στο 36΄με (νέο) δοκάρι του Φιγκερέιδο και άστοχο τετ α τετ του Νέιρα, ήταν οι πιο τρανταχτές περιπτώσεις για γκολ από πλευράς γηπεδούχων, οι οποίοι έκλεισαν το α΄ημίχρονο με κατοχή μπάλας 63%-37% υπέρ τους.

Ο Αστέρας με πολλούς παίκτες στο χώρο της μεσαίας γραμμής, πίεζε ψηλά, με στόχο να κλέψει μπάλες και να απειλήσει.

Επιθετικά όλα τα…λεφτά για τους Αρκάδες ήταν ο Μαρκ Φερνάντεζ, ο οποίος σε τρεις περιπτώσεις (18΄- 22΄- 28΄) καρδιοχτύπησε τους Κρητικούς με κλασικά ευκαιρία το τετ α τετ στο 22΄που έβγαλε ο Σωτηρίου.

Το α΄ημίχρονο είχε πολύ τακτική από τους δύο προπονητές και κυρίως και πάνω απ΄όλα επιθυμία να παίξουν ποδόσφαιρο κάτι που δεν το συναντάμε και πολύ συχνά στα ελληνικά γήπεδα.

Τα γκολ που δεν μπήκαν στο α΄ημίχρονο ήρθαν μαζεμένα στο δεύτερο 45λεπτο. Αρχικά ο Αστέρας άνοιξε το σκορ (στο 51΄) με πρωταγωνιστή τον Λουίς Φερνάντεθ για να απαντήσει πέντε λεπτά αργότερα (56΄) ο ΟΦΗ με τον Φιγκερέιδο.

Η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ιγκλέσιας στο 61΄έδωσε την αριθμητική υπεροχή στον ΟΦΗ και αποτέλεσε βούτυρο στο ψωμί των Κρητικών.

Ο Ναμπί που αποδείχτηκε «χρυσή» - αλλαγή για τους γηπεδούχους, έπειτα από την ασίστ πάσα στον Φιγκερέιδο με ένα καταπληκτικό τακουνάκι έβγαλε σε θέση βολής τον Νέιρα και ο ΟΦΗ έφτασε στην ανατροπή και το δεύτερο γκολ στο 65΄.

Με το 2-1 υπέρ του και παίζοντας και με παίκτη παραπάνω ο ΟΦΗ έδειξε το καθαρό μυαλό που έπρεπε ούτως ώστε να «κλειδώσει» τη νίκη του, σημειώνοντας μάλιστα και τρίτο γκολ με τον Σεμέδο στο 87΄

Με το «τρίποντο» που έριξε στο σακούλι του ΟΦΗ έφτασε τους 10 βαθμούς παραμένει ψηλά στη βαθμολογία και έκλεισε την άσχημη παρένθεση τη ήττας από το Βόλο την περασμένη αγωνιστική. Η ομάδα του Γιώργου Σίμου σε ένα ακόμα φετινό ματς έπαιξε πολύ όμορφο – ορθολογικό ποδόσφαιρο μακριά από σκοπιμότητες.

Ο Αστέρας έφυγε με άδεια χέρια από το Ηράκλειο πληρώνοντας κατά κύριο λόγο το αριθμητικό μειονέκτημα έπειτα από την αποβολή του Ιγκλέσιας στο 61΄. Οι Αρκάδες έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο και προηγήθηκαν, αλλά τους «κρέμασε» η αποβολή του Αργεντινού μέσου και αρχηγού τους.

Πηγή: Sdna.gr