Ουσία και θέαμα ο ΠΑΟΚ, 3-0 τη Λαμία!

Αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο σε ανάπτυξη, φαντασία και εκτέλεση, ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε μόλις 11 λεπτά για να «σκοτώσει» τη Λαμία (3-0), καλπάζοντας εκ νέου για την κορυφή. Επιστροφή εν μέσω αποθέωσης για Βιεϊρίνια.

Γκολ και θέαμα στην Τούμπα, με τους «ασπρόμαυρους» να προσφέρουν ένα χορταστικό παιχνίδι στους φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στην Τούμπα, επικρατώντας της Λαμίας με 3-0 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League 1.

Ο... χορός των γκολ ξεκίνησε μόλις στο 2΄λεπτό της αναμέτρησης, με τον Μίσιτς να πιστοποιεί από νωρίς τις υψηλές πτήσεις που πραγματοποιεί, «εκτελώντας» με μακρινό σουτ εκτός περιοχής τον Βελλίδη, ο οποίος φάνηκε να μην βρίσκεται σε καλή ημέρα.

Η σκυτάλη δόθηκε στον Λημνιό (6'), ο οποίος μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Γιαννούλη, πήρε τη κεφαλιά, νικώντας κατά κράτος τον αντίπαλό του για το 2-0. Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν non stop και πριν την ολοκλήρωση του 15λεπτου, βρήκαν ένα ακόμη γκολ. Αυτήν την φορά, από τον... συνήθη ύποπτο, Κάρολ Σφιντέρσκι, ο οποίος πρόσφερε το στιγμιότυπο του αγώνα, σκοράροντας με τακουνάκι μετά από ασίστ του βασικού Στοχ.

Ο Δικέφαλος απέπνεε όρεξη και φρεσκάδα από τα άκρα, έχοντας βοήθειες και από τον άξονα, μην επιτρέποντας σε κανένα σημείο του α΄ημιχρόνου στους φιλοξενούμενους να κρατήσουν μπάλα, να ασκήσουν πίεση και να δημιουργήσουν επικίνδυνες συνθήκες μπροστά από τον Ζίβκοβιτς, στο πιο ήρεμο απόγευμα για τον Σέρβο.

Με μαζεμένες αλλαγές απάντησε ο Αντωνίου στο β΄ημίχρονο, ψάχνοντας αντίδραση απέναντι στον ΠΑΟΚ, προχωρώντας ακόμη και στην αντικατάσταση του τερματοφύλακα της Λαμίας, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Ο Δικέφαλος φάνταζε μια μόνιμη πηγή κινδύνου, δημιουργώντας διαρκώς φάσεις μπροστά από τα αντίπαλα καρέ, έχοντας ακόμη και δοκάρι (76') με τον Σφιντέρσκι αλλά ο πορτιέρε της Λαμίας με τη βοήθεια και της τύχης πρόλαβε να μπλοκάρει τη μπάλα, διατηρώντας μέχρι τέλους το 3-0.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού, η επανεμφάνιση του αρχηγού του ΠΑΟΚ, Αντελίνο Βιεϊρίνια αντί του Λημνιού, σηκώνοντας την Τούμπα στο πόδι που είχε στήσει από νωρίς το δικό της πάρτυ...

Πηγή: Sdna.gr