ΑΕΚ - Βόλος 3-2: Ο αρχηγός το πήρε πάνω του!

Μάνταλος-Λιβάγια και... νίκη: μετά από ένα γεμάτο παιχνίδι στη Ριζούπολη, το γνωστό δίδυμο της Ένωσης «καθάρισε» και τον Βόλο (3-2), με την ΑΕΚ να επιστρέφει στις νίκες.

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να βρει το γρήγορο γκολ που θα της έδιωχνε το άγχος και τη νευρικότητα παρά το γεγονός ότι μπήκε επιθετικά στο παιχνίδι και έτσι, όσο περνούσε η ώρα ο Βόλος ισορροπούσε με αποτέλεσμα να είναι τελικά, οι φιλοξενούμενοι που άνοιξαν το σκορ «παγώνοντας» την Ριζούπολη. Σκόρερ ήταν ο Μουνίθ με ένα υπέροχο τακουνάκι στην κίνηση (!) αλλά ευτυχώς για την ΑΕΚ, η ισοφάριση ήρθε σχετικά γρήγορα: ήταν ο Λιβάγια που βρέθηκε τετ-α-τετ και ισοφάρισε με εύστοχο πλασέ.

Ο Βόλος έμεινε με δέκα παίκτες με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Τόρες είδε την απευθείας κόκκινη σε σκληρό μαρκάρισμα στον Μάνταλο και μπορεί οι αρχές της επανάληψης να μην βρήκαν την ΑΕΚ να προηγείται αλλά την βρήκαν με αριθμητικό πλεονέκτημα, κάτι που έγινε αντιληπτό από την εικόνα της αναμέτρησης αφού η ΑΕΚ πίεσε και ήταν αισθητά καλύτερη.

Δυο γκολ του Μάνταλου στα μέσα της επανάληψης με πολύ μικρή χρονική απόσταση μεταξύ τους διαμόρφωσαν το 3-1 για την Ένωση: ο αρχηγός της ΑΕΚ έκανε το 2-1 με πέναλτι στο 75' και τρία λεπτά αργότερα με διαγώνιο σουτ έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα του.

Το παιχνίδι έμοιαζε να τελειώνει τυπικά σε αυτή τη φάση αλλά το απευθείας φάουλ του Δημόπουλου στο 83' έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώντα και έγινε το 3-2 κάνοντας το παιχνίδι και πάλι ντέρμπι. Το ματς απέκτησε εκ νέου άγχος για την ΑΕΚ, ο Βόλος πίστεψε στην ισοφάριση αλλά τα... μέτρια καρδιοχτύπια δεν άλλαξε κάτι και το τελικό σφύριγμα επικύρωσε την επιστροφή της ΑΕΚ στις νίκες.

Πηγή: Sdna.gr