Αυτός ήταν Παναθηναϊκός!

Ελληνικός, αποφασιστικός και με υπογραφή Χατζηγιοβάνη! Ο Παναθηναϊκός έβγαλε ψυχή, ποιότητα για 45 λεπτά και πήρε τεράστια και δίκαιη νίκη επί του Ατρομήτου με 1-0 που τον βάζει ξανά σε τροχιά πλέι οφ.

Φαρδιά πλατιά τη σφραγίδα του Τάσου Χατζηγιοβάνη είχε η αποψινή νίκη του Παναθηναϊκού μέσα στο Περιστέρι απέναντι στον Ατρόμητο - πρώτη μετά τον Δεκέμβρη του 2016 με το γκολ του Μάρκους Μπεργκ -λίγα μόλις 24ωρα μετά την προφορική του συμφωνία με το τριφύλλι για την επέκταση του συμβολαίου του!

Ο ταλαντούχος μεσοεπιθετικός ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου και ο σκόρερ ενός υπέροχου τέρματος, με το οποίο χάρισε το πολυπόθητο τρίποντο στον Παναθηναϊκό (0-1), που επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, στον απόηχο του «τέλους» της συνεργασίας με το Νίκο Νταμπίζα.

Η νίκη των φιλοξενούμενων ήταν δίκαιη μια και ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς με τους Περιστεριώτες, οι οποίοι είχαν απογοητευτική εικόνα στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στο πρώτο μισό του ματς, έχοντας πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και τον πλήρη έλεγχο στο νευραλγικό χώρο της μεσαίας γραμμής.

Η επιστροφή στην ενδεκάδα του Τάσου Χατζηγιοβάνη έκανε τη… διαφορά στο παιχνίδι των πράσινων, καθώς ο ταλαντούχος μεσοεπιθετικός ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων για τα μετόπισθεν του Ατρόμητου, που δεν μπορούσε να αναπτυχθεί σωστά και απειλούσε μόνο όταν έβγαινε στο επιθετικό τρανζίσιον μετά από λάθη του τριφυλλιού.

Η ανωτερότητα του Παναθηναϊκού πιστοποιήθηκε με το πανέμορφο γκολ του Χατζηγιοβάνη στο 43’ μετά από πάσα του Μπουζούκη (0-1) ενόσω το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν διπλάσιες τελικές (έξι έναντι τριών) και υπέρ τους σε ποσοστό 64% την κατοχή της μπάλας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος ανέβασε τις γραμμές του και ταυτόχρονα ο Παναθηναϊκός του έδωσε χώρο, με συνέπεια να επέλθει ισορροπία στην κατοχή της μπάλας, όχι όμως και υποσχόμενες ευκαιρίες από την πλευρά των γηπεδούχων.

Ο Μανούσος στο 70’, από στατική φάση, απώλεσε την καλύτερη στιγμή του Ατρόμητου, τη στιγμή που οι πράσινοι δεν είχαν την ίδια επιθετικότητα στο παιχνίδι τους και έδωσαν περισσότερη έμφαση στην ανασταλτική τους λειτουργία, κλειδώνοντας τη νίκη.

Πηγή: Sdna.gr