Νέα... πτήση για τον ΟΦΗ και τρίτη θέση!

Ο ΟΦΗ με επιβλητική εμφάνιση επικράτησε με 2-0 της Ξάνθης με γκολ των Φιγκεϊρέδο και Σεμέντο και πάτησε γερά στην τρίτη θέση της Super League, αφήνοντας πίσω του Ξάνθη.

Ο ΟΦΗ στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα είχε την κατοχή και πίεζε, όμως στη συνέχεια η Ξάνθη έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Η Ξάνθη ήταν πολύ καλά στημένη και δεν άφηνε ανοιχτούς χώρους στους γηπεδούχους με αποτέλεσμα να δυσκολεύονται ιδιαίτερα. Μετά τα μισά του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι «ξεθάρεψαν» και ανέβαιναν όλο και πιο ψηλά.

Στο πρώτο αυτό κομμάτι του αγώνα το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα κλειστό, με τον ΟΦΗ να χάνει την τεράστια ευκαιρία να σκοράρει με το χαμένο πέναλτι του Ναμπί. Ο ΟΦΗ είχε την κατοχή αλλά ουσιαστικά , με εξαίρεση το πέναλτι, δεν κατάφερε να απειλήσει την Ξάνθη.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά και στην πρώτη φάση άνοιξε το σκορ με το ωραίο τέρμα του Φιγκεϊρέδο.

Στο υπόλοιπο του αγώνα ο ΟΦΗ ήταν σαφώς ανώτερος από την Ξάνθη απειλήθηκε μόλις μία φορά και μάλιστα στο τέλος του αγώνα διπλασίασε και τέρματα του.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Κρήτης πάτησε έστω και προσωρινά στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος και άφησε πίσω του την Ξάνθη.

Πηγή: Sdna.gr