Αστέρας ήταν... ο Άρης!

Με Ένινγκ δε χάνει: Ο Άρης αγχώθηκε μετά το 2-0 επί του Αστέρα, ο τερματοφύλακάς του αποβλήθηκε στο 90΄, όμως κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 και συνέχισε την... αναρρίχηση στη βαθμολογία.

Στις νίκες κατάφερε να επιστρέψει ο Άρης μετά την εκτός έδρας αναμέτρηση στη Νέα Σμύρνη, όπου κέρδισε με 2-1 τον Αστέρα για την 10η στροφή του πρωταθλήματος.

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, που βρήκαν το γκολ με το... καλημέρα! Ο Ματίγια έκανε την εκτέλεση του κόρνερ, με τον Σάσα να κερδίζει στον αέρα τον Σουάρεθ και να γράφει το 1-0 με κεφαλιά, πετυχαίνοντας το 2ο τέρμα του στο πρωτάθλημα. Από την άλλη πλευρά, αυτό ήταν το 5ο γκολ που δέχεται στο πρώτο 20λεπτό ο Αστέρας Τρίπολης, με το Μπόρχα Χιμένεθ εμφανώς εκνευρισμένο από την εικόνα της ομάδας του να κάνει αλλαγή στο 28’ (!), βάζοντας τον τον Μπόρχα Φερνάντεθ στη θέση του Πατρίσιο Ματρικάρντι.

Η πίεση του Άρη συνεχίστηκε στα επόμενα λεπτά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάνουν στο 2-0 στο 36’ με το Ντιγκινί και μετά από εκπληκτική κίνηση του Ρόουζ, ο οποίος έκλεψε την μπάλα στην άμυνα, έκανε φοβερή κούρσα μέχρι την εστία του Παπαδόπουλου και έβγαλε μόνο τον Γάλλο ποδοσφαιριστή απέναντι στον πορτιέρε του Αστέρα.

Στο 41’ και στην πρώτη του αξιόλογη φάση, ο Αστέρας κατάφερε να ξανά μπει στο παιχνίδι μειώνοντας στο σκορ, όπου ο Λουίς Φερνάντεθ με κεφαλιά κέρδισε τον Έμαν, ύστερα από σέντρα του Μαρκ Φερνάντεθ.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και αυτό φαίνεται και από την στατιστική, όπου είχαν 81% (!) στην κατοχή της μπάλας (σ.σ. στα πρώτα 10-15 λεπτά), ενώ δημιούργησαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες, με τους Μαρκ Φερνάντεθ, Μουνάφο και Λουίς Φερνάντεθ.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης ο Άρης... πάγωσε τον ρυθμό του αγώνα, με τον Μίχαελ Ένινγκ να προχωράει σε αλλαγές ωστόσο στις καθυστερήσεις του αγώνα έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε σωστά ο Έμαν που χρησιμοποίησε τα χέρια έξω από την περιοχή.

Παρόλα αυτά, οι «κιτρινόμαυροι» κράτησαν το αποτέλεσμα στα τελευταία λεπτά του αγώνα και επέστρεψαν στις νίκες.