"Κηδεία" στον Ολυμπιακό με... Πράσινο killer!

Ο δανεικός από τον Παναθηναϊκό Εμμανουηλίδης ήρθε από το πουθενά και μετέτρεψε τον γάμο σε... κηδεία! Στο καναβάτσο ο Ολυμπιακός, πήρε 1-1 ο Πανιώνιος!

Η κάτι παραπάνω από συντριπτική παράδοση στο συγκεκριμένο «ζευγάρι» φαινόταν να επιβεβαιώνεται μέχρι το 88ο λεπτό στη Νέα Σμύρνη και ο Ολυμπιακός να φεύγει με το... οριακό «τρίποντο» της νίκης επί του Πανιωνίου, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής της Super League. Ωστόσο, το ένα και μοναδικό λάθος της «ερυθρόλευκης» άμυνας που είχε χαλαρώσει επικίνδυνα στο φινάλε, αξιοποιήθηκε στο έπακρο από τον Πανιώνιο που «τσίμπησε» τον βαθμό
(1-1) με τον Εμμανουηλίδη και έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα!

Οι Πειραιώτες -με μίνι ροτέισον στο αρχικό σχήμα από τον Μαρτίνς- από τα πρώτα λεπτά του αγώνα κυριάρχησαν πλήρως στον αγωνιστικό χώρο, με το κλασικό τους παιχνίδι με κατοχή και γρήγορη κυκλοφορία μπάλας και μεγάλη πίεση στον αντίπαλο. Ουσιαστικά, με την σέντρα του αγώνα, η μπάλα ήταν μονίμως σε «ερυθρόλευκα» πόδια, με το ποσοστό σταθερά πάνω από το 70%. ενώ γρήγορα οι παίκτες του Μαρτίνς άρχισαν να δημιουργούν και προϋποθέσεις για γκολ στην αντίπαλη εστία.

Ο Πανιώνιος από την πλευρά του ήταν σταθερά κλεισμένος μέσα στην περιοχή του και σε 100% παθητικό ρόλο, χωρίς να έχει απάντηση στο παιχνίδι του αντιπάλου και... περιμένοντας τη μοίρα του. Η μαζική άμυνα των «κυανέρυθρων» ανάγκασε τον Ολυμπιακό να δοκιμάσει αρκετές σέντρες και μακρινά σουτ, ενώ δοκίμασε να απειλήσει και με στατικές φάσεις. Βρήκε πάντως και τρεις κλασικές ευκαιρίες ως το ημίχρονο (σ.σ. είχε 13 τελικές σε αυτό) τις οποίες όμως δεν εκμεταλλεύθηκε.

Στο δεύτερο ημίχρονο πια, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν και πάλι φορτσάτοι στον αγωνιστικό χώρο. Έφτασαν κοντά στο 0-1 με παραλίγο αυτογκόλ του Πανιωνίου, ένα δίλεπτο αργότερα είδαν τον Κομίνη να λέει «όχι» σε πέναλτι για τράβηγμα του Μπουχαλάκη, όμως ακόμη λίγα λεπτά μετά ο ρέφερι αυτή τη φορά έδειξε έδειξε τη λευκή βούλα για ένα χέρι του Παπανικολάου σε σέντρα του Γκασπάρ. Ο Ματιέ Βαλμπουενά ευστόχησε και... θεωρητικά ξεκλείδωσε το ματς με το 0-1. Στη συνέχεια όλα φαίνονταν να είναι τυπική διαδικασία.

Ο κορυφαίος του αγώνα Ποντένσε έχασε ακόμη δύο ευκαιρίες για ένα ακόμη γκολ στα λεπτά που ακολούθησαν, ενώ ως το φινάλε οι «ερυθρόλευκοι» απλώς διαχειριζόντουσαν με άνεση όσα συνέβαιναν στο χορτάρι. Η μοναδική... εξαίρεση σε αυτό, ήρθε στο 88ο λεπτό, όταν στη μοναδική λάθος αντίδραση της άμυνας των Πειραιωτών, ο Εμμανουηλίδης βρήκε την (μοναδική για τον Πανιώνιο) ευκαιρία για να κάνει το 1-1 στην κόντρα και να δώσει έτσι τον βαθμό στον Πανιώνιο.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε στην κορυφή με αυτό το 0-1, έκανε έστω και προσωρινά το +3 από τον ΠΑΟΚ, ενώ παρέμεινε αήττητος για 11ο ματς πρωταθλήματος φέτος και συνολικά 21ο από πέρσι. Ωστόσο, σε περίπτωση νίκης του Δικεφάλου του Βορρά επί της Λάρισας σημαίνει ότι το μεγάλο ντέρμπι του Καραϊσκάκη θα βρει τους δύο μονομάχους για τον τίτλο σε ισοβαθμία!

Πηγή: Sdna.gr