ΠΑΟΚ: Κέρδισε τη Λάρισα και πάτησε κορυφή!

Έβαλε δύο, μέτρησε ένα, αλλά η ουσία δεν άλλαξε. Ο ΠΑΟΚ γύρισε στη θέση που... συνήθισε επικρατώντας 1-0 της ΑΕΛ και πάει φουριόζος στο Καραϊσκάκη!

Ένα και να... καίει. Το γκολ του Σφιντέρσκι απέναντι στην ΑΕΛ, έδωσε το πολυπόθητο «τρίποντο» στον ΠΑΟΚ και έβαλε «φωτιά» στη βαθμολογία της Super League 1, φέρνοντας στην κορυφή τους «ασπρόμαυρους» μαζί με τον Ολυμπιακό, μία εβδομάδα πριν το μεταξύ τους ντέρμπι στο «Γ.Καραϊσκάκης».

Μπορεί η Λάρισα να έδειξε πως πατά καλά στον αγωνιστικό χώρο, ψάχνοντας τις δικές της ευκαιρίες για να κάνει τη... ζημιά στον ΠΑΟΚ, η ουσία, όμως, ανήκε στους γηπεδούχους που βρήκαν από νωρίς το γκολ που τους έβαλε σε θέση οδηγού (16' ). Η απόφαση του Αμπέλ Φερέιρα να δώσει φανέλα βασικού στον Αντελίνο Βιεϊρίνια προκειμένου να τον... ζεστάνει ενόψει της συνέχειας αποδείχθηκε κίνηση - ματ καθώς από τα πόδια του ξεκίνησε η επίμαχη φάση του τέρματος.

Ο Πορτογάλος σέντραρε από τα δεξιά και ο Σφιντέρσκι φρόντισε να επιστρέψει στα γκολ με τρόπο εκκωφαντικό, βάζοντας εξαιρετικά το πόδι του στο πρώτο δοκάρι για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Ο Πολωνός θα μπορούσε να γίνει το πρόσωπο του αγώνα από το α΄ημίχρονο, κάνοντας αίσθηση στα καρέ της ΑΕΛ, ωστόσο, η έλλειψη τύχης, καθαρού μυαλού και η απόφαση του Τάσση να καταλογίσει... ανύπαρκτο φάουλ στον Μάτος σε μια φάση που «σήκωσε» μεγάλη συζήτηση, στέρησαν από τους «ασπρόμαυρους» τη δυνατότητα να διευρύνουν το σκορ.

Συγκεκριμένα, στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης, ο επιθετικός του ΠΑΟΚ με κοντινή προβολή έγραψε το 2-0, όμως, το γκολ του Δικεφάλου ακυρώθηκε για ανύπαρκτο φάουλ του Βραζιλιάνου μπακ, ο οποίος έδωσε με κεφαλιά την ασίστ. Το 1-0 ήταν και το σκορ που οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Διαφορετική η εικόνα στο β΄ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να αναλώνεται σε μια φλύαρη υπεροχή χωρίς ενέργεια και έμπνευση και τους «βυσσινί» να ρίχνουν το βάρος στα μετόπισθεν, θέλοντας πρωτίστως να θωρακιστούν και στη συνέχεια να εκμεταλλευτούν το εύθραυστο -μέχρι εκείνο το σημείο- σκορ.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως η πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία σημειώθηκε από τον Βιεϊρίνια στο 66΄ με τον Πορτογάλο να πιάνει ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής και τη μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κρίστινσον. Αναμενόμενα, Φερέιρα και Γρηγορίου προχώρησαν σε αλλαγές, θέλοντας να διορθώσουν την προβληματική εικόνα των δύο ομάδων.

Πηγή: Sdna.gr