Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 1-1: Άντεξε κι έμεινε αήττητος!

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το μεγάλο ντέρμπι μεταξύ Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ στο Γεώργιος Καραϊσκάκης.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο με μοιρασμένες φάσεις για τις δύο ομάδες, ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος στο σκορ με το πρώτο γκολ του Ίγκασον με τη φανέλα του Δικεφάλου. Στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν πολύ ανώτερος, ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (μαρκάρισμα του Γιαννούλη στον Ποντένσε) του Βαλμπουενά και στη συνέχεια έχασε πολύ σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη.

Κράτησε το αήττητο σερί του που "τρέχει" από πέρσι ο ΠΑΟΚ, δεν έχει ηττηθεί φέτος στο πρωτάθλημα ούτε ο Ολυμπιακός. Τραυματίστηκε στην εκτέλεση του πέναλτι και έγινε αλλαγή ο Βαλμπουενά. Κορυφαίος ο Αβραάμ Παπαδόπουλος για τους γηπεδούχους, πολύ καλή εμφάνιση ο Κρέσπο για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Συνεχίζουν μαζί στη βαθμολογία Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ, έχοντας από 28 βαθμούς.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ:

Τέλος αγώνα

90+3' Κάρτα στον Ζίβκοβιτς για καθυστέρηση

Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις

89' Κίτρινη κάρτα στον Πέλκα

87' Διώχνει ο Ζίφκοβιτς το σουτ του Γκερέρο που κόντραρε

85' Σπουδαία επέμβαση του Σα σε πολύ καλό σουτ του Πέλκα!

Πιέζει ο Ολυμπιακός, κυρίως με τον Σουντανί

81' Αλλαγή ΠΑΟΚ: Πέλκας μέσα, Μπίσεσβαρ έξω

80' Κίτρινη κάρτα στον Καμαρά

79' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Γκιγιέρμε την κεφαλιά, ο Ελ Αραμπί την επαφή, έξω

73' Ανεκμετάλλευτο το κόρνερ, ο Ζίβκοβιτς μπλόκαρε

72' Κόρνερ μετά από διώξιμο του Κρέσπο στην σέντρα του Ποντένσε για τον Γκερέρο

69' Καλή φάση ο Ολυμπιακός με Ομάρ σε Σουντανί και την κεφαλιά του δεύτερου να φεύγει λίγο έξω

66' Μαζεμένες αλλαγές: Έξω ο Σφιντέρσκι. Μέσα ο Άκπομ. Ελ Καντουρί έξω. Μαουρίτσιο μέσα. Ο Γκερέρο στην θέση του Βαλμπουενά.

Ο Βαλμπουενά ένιωσε τράβηγμα στην εκτέλεση του πέναλτι και θα γίνει αλλαγή! Πιθανή θλάση ο Γάλλος

64' Έχει πάρει κίτρινη κάρτα ο Γκιγιέρμε

Ισοφαρίζει ο Βαλμπουενά από την άσπρη βούλα

64' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός

Ο Ισπανός ρέφερι δίνει πέναλτι για μαρκάρισμα του Γιαννούλη στον Ποντένσε

63' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Ολυμπιακό

Αμύνεται σωστά ο ΠΑΟΚ με κορυφαίο τον Κρέσπο

60' Αλλαγή Ολυμπιακός: Μπουχαλάκης έξω, Καμαρά μέσα.

60' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Ο Σφιντέρσκι βρέθηκε σε καλή θέση αλλά δεν βρήκε την μπάλα.

Ετοιμάζει κι άλλη αλλαγή ο Μαρτίνς

Έντονη δυσφορία στην κερκίδα των γηπεδούχων για την αδυναμία του Ολυμπιακού να βρει διαδρόμους προς την εστία του ΠΑΟΚ

52' Κάρτα στον Μίσιτς

46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: 0-1 ο ΠΑΟΚ τον Ολυμπιακό. 4-4 οι τελικές προσπάθειες, πιο εύστοχος ο Δικέφαλος και προηγείται στο σκορ.

Συνέχεια στο ματς, ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

Τραυματισμός Ζίβκοβιτς

43' Φάουλ στους γηπεδούχους για χέρι του Μπίσεσβαρ

41' Αλλαγή Ολυμπιακός: Έξω ο Μασούρας, μέσα ο Σουντανί.

Πάει για αλλαγή πριν το ημίχρονο ο Μαρτίνς, με τον Σουντανί να ετοιμάζεται

37' Κίτρινη στον Αουγκούστο για σκληρό φάουλ στον Ποντένσε

Δυσκολεύεται να κυκλοφορήσει τη μπάλα ο Ολυμπιακός

Σκόρερ ο Ίνγκασον. Ο Σα έχασε την μπάλα μετά από εκτέλεση φάουλ του Μίσιτς και ο Ισλανδός έγραψε το 0-1

28' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ!

26' Καίρια επέμβαση της άμυνας του Ολυμπιακού σε φάση του ΠΑΟΚ με Σφιντέρσκι

22' Ο Σα βγαίνει και μπλοκάρει μετά από κακοχτυπημένο φάουλ του Αουγκούστο

21' Ένταση Μπίσεσβαρ με Μπουχαλάκη μετά από μαρκάρισμα του πρώτου, κίτρινη κάρτα στον Ολλανδό

15' Σωτήρια προβολή του Σεμέδο σε επίθεση του ΠΑΟΚ

10' Σουτ του Μπίσεσβαρ, η μπάλα ψηλά έξω

9' Παραλίγο ένα σοβαρό λάθος από τον Σα καθώς του έφυγε η μπάλα από επιστροφή του Ομάρ αλλά την πρόλαβε και την έβγαλε προ του Σφιντέρσκι

Καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά

5' Σέντρα του Γιαννούλη, κόβει ο Ομάρ

1' Πρώτο σουτ του Βαλμπουενά, ψηλά πάνω από τα γκολποστ