Ξάνθη- Ατρόμητος 1-0: Νίκη ψυχολογίας και αναρρίχησης

Σημαντική νίκη σημείωσε η Ξάνθη επί του Ατρομήτου με 1-0 και με τους τρείς βαθμούς ανέβηκε και πάλι στην τρίτη θέση της κατάταξης. Η 6η νίκη της ακριτικής ομάδας ήρθε με κόπο και ήταν ιδανική για την επανεκκίνηση της Θρακικής ομάδας που μετά από δυο μήνες πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Στο πρώτο ημίχρονο παίχτηκε επιφυλακτικό ποδόσφαιρο και από τις δυο ομάδες με τον Ατρόμητο να έχει περισσότερες πρωτοβουλίες και περισσότερη επιθετική διάθεση.

Ο Χαρίσης ανέτρεψε στο 57' τον Τζουρίτσκοβιτς στην μεγάλη περιοχή και το πέναλτι που καταλόγισε με την χρήση του VAR o Kαστοριανός ρέφερι δυο λεπτά αργότερα, μετέτρεψε σε γκολ, ο Εντουάρντο.

Μετά το γκολ αυτό οι γηπεδούχοι απόκτησαν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και κινήθηκαν πιο επιθετικά πλησιάζοντας σε δεύτερο γκολ με κάποιες φάσεις, χωρίς να το πετύχουν. Στο 69'΄ ο Στάρτζεον έστρωσε την μπάλα στον Εντουάρντο, όμως ο Πορτογάλος δεν βρήκε όπως θα ήθελε την μπάλα από το ύψος του πέναλτι και οι γηπεδούχοι έχασαν μία καλή στιγμή για το 2-0. Ο Ατρόμητος πλησίασε νωρίτερα στο 62' σε μια πολύ στιγμή αλλά την κεφαλιά του Μανούσου απέκρουσε ο Αμπαντ.

Το παιχνίδι δεν είχε ποιότητα αλλά είχε δυνατές μονομαχίες και αρκετές κίτρινες κάρτες.

Η νικήτρια ομάδα είχε καλή αμυντική αντίδραση και κράτησε το γκολ που σημείωσε όταν ο Ατρόμητος μετά το 57' ανέπτυξε μεγαλύτερη επιθετική πίεση. Από την πλευρά του ο Ατρόμητος αγωνίστηκε με πάθος για τους βαθμούς αλλά το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Χαρίσης ήταν αρκετό για να διαμορφώσει και το τελικό αποτέλεσμα.

Ξάνθη (Τάσος Σιδερίδης- Γιώργος Κόλτσης): Αμπάντ, Στάρτζεον, Φασίδης, Κοβάτσεβιτς, Τζουρίτσκοβιτς, Μαλεζάς, Εντουάρντο Τεσέιρα (84' Ντε Λούκας), Ρενέλα (65' Μπαριέντος), Καρασαλίδης, Τερκί (55' Καμαρά), Σόσα

Ατρόμητος (Γιώργος Κορακάκης): Μέγιερι, Γούτας, Χαρίσης, Ενσικουλού, Γκάλο, Ταλόσα, Βέλλιος (55' Γιακουμάκης), Μανούσος, Ανδρούτσος (68' Ρόσα), Ρισβάνης, Μπαένα (83' Ούμπιδες)