20 λεπτά ο Άλεφ στη μεγάλη ανατροπή της ΑΕΚ

Πειστική εμφάνιση και νίκη με ανατροπή για την ΑΕΚ στην πρόβα τζενεράλε με την Γαλατασαράι στο ΟΑΚΑ, ενόψει των προκριματικών του Champions League. Η Ένωση βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 22΄ (Μαϊκόν), αλλά Λιβάγια (34΄), Μπακασέτας (51΄) και Μάνταλος (56΄) έγραψαν το τελικό 3-2. Ντεμπούτο με τη φανέλα της πρωταθλήτριας Ελλάδας για Αλέφ και Πόνσε.

Αξίζει να σημειωθεί ότι, πριν τη σέντρα η αποστολή της τουρκικής ομάδας βγήκε στον αγωνιστικό χώρο με φανέλες που είχαν το μήνυμα: «Γείτονες είμαστε κοντά σας. Καλή δύναμη», δείχνοντας με αυτόν τον τρόπο συμπαράσταση προς τον ελληνικό λαό για την εθνική τραγωδία από τις πυρκαγιές της Ανατολικής Αττικής.

Οι Τούρκοι είχαν τον έλεγχο της κατοχής από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, είχαν τις ευκαιρίες και στο 22΄ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, εκμεταλλευόμενοι την ολιγωρία στην άμυνα της ΑΕΚ. Σκόρερ ο Μαϊκόν, ο οποίος μετά από εκτέλεση φάουλ του Σελτσούκ, πήρε το «ριμπάουντ» και με κοντινό πλασέ νίκησε τον Μπάρκα. Η Ένωση, πάντως, ισορρόπησε το παιχνίδι, πέρασε στην αντεπίθεση και 12 λεπτά αργότερα, ισοφάρισε σε 1-1, με πλασέ του Μάρκο Λιβάγια μέσα από την περιοχή. Τα εύσημα, πάντως, απονεμήθηκαν στον Κλωναρίδη, ο οποίος έκανε μία εκπληκτική κούρσα, πριν βγάλει την παράλληλη... ασίστ στον Λιβάγια από τα δεξιά.

Η Γαλατά μπήκε δυνατά και στην επανάληψη, ενώ δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε δίχτυα με τον Αζίζ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, πάντως, η ΑΕΚ πέτυχε την ανατροπή, με τον Τάσο Μπακασέτα να γράφει το 2-1 για την Ένωση με πλασέ, μετά από πάσα του Σιμόες. Η ελληνική ομάδα είχε βρει ρυθμό και στο 56΄ ήρθε και το τρίτο τέρμα, μετά από εκπληκτικό απευθείας φάουλ του Μάνταλου. Η Γαλατά προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 3-2 στο 67΄ με απευθείας φάουλ του Μαϊκόν, αλλά μέχρι εκεί...

Διαιτητής: Θανάσης Τζήλος

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Μπάρκας, 2. Μπακάκης (82΄ Γκάλο) 4. Οικονόμου (65΄ Τσόσιτς) 5. Λαμπρόπουλος, 3. Λόπες (65΄ Χουλτ) 25. Γαλανόπουλος (65΄ Πόνσε) 8. Σιμόες (82΄ Μοράν) 14. Μπακασέτας (82΄ Γιακουμάκης) 20. Μάνταλος (92΄ Αλμπάνης) 17. Κλωναρίδης (65΄ Μπογέ) 10. Λιβάια (72΄ Αλεφ)

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ: Ισμαήλ, Ναγκατόμο, Μαϊκόν, Σερντάρ, Καρόλ, Φερνάντο, Σελτσούκ, Μπελχαντά, Χένρι, Ροντρίγκες, Γκομίς. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Τσαλίκ, Γκουμούς, Ντονκ, Ακγκούν, Καρνουτσού, Τσελίκ, Φεγκουλί, Κολ