«Τούρμπο» η Λαμία… κουζούλανε και τον ΟΦΗ!

Την εξαιρετική φόρμα της επιβεβαίωσε η ομάδα της Φθιώτιδας. Το συγκρότημα του Άκη Μάντζιου επικράτησε (2-1) με ανατροπή του (διπρόσωπου) ΟΦΗ, παρέμεινε για πέμπτο σερί παιχνίδι αήττητη και άνοιξε ορίζοντα προς την εξάδα και τα πλέι οφ. – Δύο πέναλτι μέσω του VAR, υπέδειξε ο ρέφερι Γκορτσίλας.

Με τον…αέρα των τεσσάρων τελευταίων αγώνων στους οποίους μάζεψε 10 βαθμούς παραμένοντας αήττητοι (3 νίκες, 1 ισοπαλία) παρατάχθηκαν οι γηπεδούχοι κι έχοντας φυσικά ως στόχο να διευρύνουν αυτό το θετικό σερί.

Στην αντίπερα όχθη, ο ΟΦΗ πήγε στη Λαμία με ανεβασμένη ψυχολογία έπειτα από τη μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ την περασμένη αγωνιστική.

Προτού καλά, καλά ζεσταθούν οι μηχανές των δύο ομάδων, ο ΟΦΗ απέκτησε το τιμόνι του παιχνιδιού με εύστοχο πέναλτι του Ναμπί στο 10΄.

Πέναλτι που είχε την δική του…ιστορία και ορθώς καταλογίστηκε από τον ρέφερι Γκορτσίλα μέσω του VAR, αφού ο τερματοφύλακας της Λαμίας, Θεοδωρόπουλος βρίσκει τα πόδια του Μάνου σε μια φάση όπου αρχικά ο επιθετικός του ΟΦΗ υποδείχτηκε λανθασμένα ως οφσάιντ.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν πολύ πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο και παίζοντας το γνώριμο – στρωτό ποδόσφαιρο  που τους χαρακτηρίζει την φετινή χρονιά, με κατοχή μπάλας και πολλές κάθετες πάσες, «φλέρταραν» και με ένα δεύτερο γκολ, έχοντας «χάσει» τον Ναμπί ο οποίος αμέσως μετά το εύστοχο πέναλτι εγκατέλειψε – λόγω τραυματισμού – το ματς.

Σε δύο περιπτώσεις η κρητική ομάδα απείλησε με τους Τσιλιανίδη (33) και Σεμέντο (35) χωρίς να βρει δίχτυα.

Ο Άκης Μάντζιος έριξε στο ματς τον Βασιλόγιαννη αντί του Ντελ Πίνο στο 36΄κι έπαιξε με δύο επιθετικούς (Τουράμ, Καραμάνος).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κέρδισαν πέναλτι (μέσω του VAR) έπειτα από μαρκάρισμα του Κοροβέση στον Βασιλόγιαννη σε μια δύσκολη φάση κι ενώ αρχικά ο διαιτητής είχε κρίνει πως δεν υπάρχει καμία παράβαση.

Ο Τουράμ έφερε το ματς στα ίσα (1-1) και το παιχνίδι άρχισε πάλι με τις δύο ομάδες στο ίδιο σημείο σε ένα όμορφο α΄ημίχρονο με καλό ρυθμό κι αρκετές αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι με την έναρξη του β΄ημιχρόνου και πατούσαν με μεγάλη ευκολία την περιοχή του ΟΦΗ που έδειχνε αποδιοργανωμένος.

Η υπεροχή της ομάδας του Άκη Μάντζιου καρποφόρησε στο 59΄ με το γκολ του Δημούτσου να της δίνει το προβάδισμα και να την βάζει (με ανατροπή) στην θέση του οδηγού.

Το δεύτερο γκολ της Λαμίας δεν άλλαξε τις ισορροπίες της αναμέτρησης με τους οικοδεσπότες να΄χουν τον πρώτο λόγο, να ελέγχουν το ματς και να περιορίζουν σε παθητικό ρόλο τον ΟΦΗ που στο β΄ημίχρονο δεν θύμισε σε καμία περίπτωση την ομάδα που γοητεύει με τις περισσότερες εμφανίσεις της στο φετινό πρωτάθλημα.

Η Λαμία με τη νίκη που πέτυχε παρέμεινε αήττητη για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι έφτασε τους 17 βαθμούς και «βλέπει» εξάδα (πλέι οφ), ενώ ο ΟΦΗ που προβλημάτισε με την εικόνα του στο β΄ημίχρονο έμεινε στους 19 βαθμούς.

Πηγή: Sdna.gr