Παναθηναϊκός - Λαμία 2-0: Πάει για πλέι-οφ!

Ο 22χρονος Χατζηγιοβάνης ξεκλείδωσε τη Λαμία και ο 19χρονος εκπληκτικός Περέα τη «σκότωσε»! Έκτο σερί ματς αήττητος ο Παναθηναϊκός και πλέον σε θέση πλέι οφ με το καθαρό 2-0 επί της Λαμίας.

Σε θέση πλέι οφ βρίσκεται από απόψε ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη του επί της Λαμίας στο ΟΑΚΑ με 2-0, έχοντας ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο και σαφώς καλύτερη εικόνα στο δεύτερο οπότε και κλείδωσε το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Το τριφύλλι λυτρώθηκε στο πρώτο ημίχρονο από το γκολ του Χατζηγιοβάνη (44’), με πέναλτι που κέρδισε  ο ίδιος από τρομερή μπαλιά του Νούνες και ξέσπασε στο δεύτερο με κορυφαίο τον Περέα που αναστάτωσε την άμυνα της Λαμίας και πέτυχε το δεύτερο γκολ που κλείδωσε το τρίποντο (82’).

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν επιφυλακτικά το ματς και μέχρι το πρώτο ημίωρο το θέαμα ήταν κακό και οι υποσχόμενες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες μηδαμινές.

Ο Παναθηναϊκός είχε με την κατοχή της μπάλας αλλά αυτή ήταν φλύαρη και ως μοναδικός τρόπος ανάπτυξης ήταν οι αλλαγές παιχνιδιού του Μπουζούκη για την απομόνωση του Χατζηγιοβάνη, με τη Λαμία να έχει εξαιρετική τακτική συμπεριφορά πίσω από τη μπάλα και γρήγορες επιστροφές.

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να είχαν σαφώς λιγότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους (61-39 υπέρ του Παναθηναϊκού), πλην όμως ήταν αυτοί που είχαν τις περισσότερες τελικές στο πρώτο ημίχρονο (τέσσερις έναντι μίας των πράσινων) και τις μεγαλύτερες απειλές στο συγκεκριμένο διάστημα του ματς (31’ και 38’).

Μία εξαιρετική αλλαγή παιχνιδιού του Νούνες ωστόσο στο 43’ και ένα ακόμη καλύτερο κοντρόλ του Χατζηγιοβάνη, που εν συνεχεία ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα της Λαμίας, άλλαξαν τα δεδομένα.

Ο ίδιος ο μεσοεπιθετικός του «τριφυλλιού» ανέλαβε την εκτέλεση και με αριστοτεχνικό χτύπημα έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκό να προηγείται, χάρη σε μία καλή στιγμή, στο σκορ (1-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και δημιούργησε δύο καλές στιγμές στο πρώτο τέταρτο ενόσω η Λαμία υποχρεώθηκε να παίξει με παίκτη λιγότερο εξαιτίας σωστής αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Μπεχαράνο (60’).

Το «τριφύλλι» απώλεσε τεράστια ευκαιρία να κλειδώσει το ματς στο 73’ αλλά ο Θεοδωρόπουλος διόρθωσε το λάθος του και απέκρουσε το σουτ του Μακέντα.

Ο,τι δεν έκανε ο Ιταλός φορ, το έκανε στο 82’ με αριστερό «κεραυνό» ο Περέα διαμορφώνοντας το 2-0, ενώ στο 87’ ο Κουρμπέλης είχε δοκάρι σε κεφαλιά.

Πηγή: Sdna.gr