Ξάνθη - ΑΕΚ 0-1: Διπλό με στυλ ιταλικό!

Η οβίδα του Γαλανόπουλου έριξε στο καναβάτσο την Ξάνθη και η ΑΕΚ με στυλ ιταλικό, στο ντεμπούτο του Καρέρα, πήρε αυτό που ήθελε. Μηδέν πίσω, ένα γκολ μπροστά (0-1) και χρυσό τρίποντο!

Σε ένα κακό ποιοτικά ματς στα Πηγάδια για την 14η αγωνιστική της Super League, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη χάρη σε ένα γκολ του Γαλανόπουλου στο 84' απέναντι σε μια Ξάνθη που μέχρι τότε φαινόταν να κρατά σχετικά εύκολα το 0-0. Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Μάσιμο Καρέρα κατάφερε να κάνει με το δεξί το ντεμπούτο του στον πάγκο της Ένωσης, αναγκάζοντας αντίθετα τον Γιώργο Παράσχο στο ακριβώς αντίθετο, στην τρίτη του επιστροφή στην ακριτική ομάδα.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, το πρώτο ημίχρονο διεκδικεί σίγουρα τον τίτλο ενός εκ των χειρότερων ποιοτικά στο πρωτάθλημα μέχρι τώρα, αφού οι δύο ομάδες κατάφεραν να αλληλοεξουδετερώσουν πλήρως η μία την άλλη. Στο πρώτο δεκάλεπτο δεν υπήρξε ούτε... υποψία επίθεσης, ενώ στα επόμενα λεπτά η ΑΕΚ άρχισε να κυκλοφορεί κάπως καλύτερα τη μπάλα και να πιέζει την Ξάνθη από πολύ «ψηλά». Ανάγκασε τους Ακρίτες σε κάποια λάθη με αυτό τον τρόπο, όμως επί της ουσίας δεν κατάφερε να πάρει κάτι περισσότερο.

Η ομάδα του Παράσχου ήταν άψογα στημένη στην άμυνά της, χωρίς κενά, με πολύ τρέξιμο καλές αλληλοκαλύψεις όπου χρειάστηκε και κάπως έτσι ανάγκασε την Ένωση να έχει μόλις τρεις τελικές στο πρώτο 45λεπτο και οι δύο εξ αυτών μάλιστα εκτός περιοχής. Βεβαίως, ως προς το επιθετικό κομμάτι, η Ξάνθη πήρε ένα στρογγυλό «μηδέν», όσες και οι τελικές της ή οι αξιόλογες επιθέσεις της σε αυτό το διάστημα. Τα 3 σουτ ολόκληρου του πρώτου μέρους, σε έναν βαρύ αγωνιστικό είναι η αλήθεια χώρο, ήταν ενδεικτικά όσων (δεν) συνέβησαν στον αγωνιστικό χώρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η μπάλα... κουνήθηκε κάπως περισσότερο από τις δύο ομάδες, όμως και πάλι η συνολική ποιότητα του αγώνα παρέμεινε εξαιρετικά χαμηλή ως προς το παραγωγικό σκέλος. Η ΑΕΚ διατήρησε την ισχνή υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, όμως ελάχιστα πράγματα κατάφερε να πετύχει επί της ουσίας μπροστά στην αντίπαλη εστία. Στο 66' ο διαιτητής σωστά ακύρωσε απόφασή του για πέναλτι υπέρ της Ένωσης μετά τη χρήση του VAR, ενώ αξιοσημείωτο είναι ότι η πρώτη φάση της Ξάνθης ήρθε στο 62' με ένα διαγώνιο σουτ που μάλλον δεν απείλησε.

Στο 77' σε μια μάλλον ανύποπτη φάση στη μεσαία γραμμή, η ΑΕΚ βρήκε την καλύτερη ευκαιρία της για να πετύχει κάτι καλό ως το φινάλε, όταν ο Φασίδης έκανε ένα αχρείαστο φάουλ για κάρτα στη μεσαία γραμμή και ο Ζαχαριάδης σωστά τον απέβαλε αφού είχε δει ήδη άλλη μία λίγα λεπτά πριν. Η ομάδα του Καρέρα είχε πλέον σχεδόν ένα τέταρτο με παίκτη παραπάνω και αυτό ακριβώς κατάφερε να αξιοποιήσει! Στη φάση του 84ου λεπτού, ο ελάχιστος χώρος που χρειαζόταν βρέθηκε μετά από μια φάση διαρκείας και το τακουνάκι του Κρίστισιτς, το διώξιμο της άμυνας βρήκε τον Γαλανόπουλο αμαρκάριστο και αυτός με δυνατό σουτ έγραψε το 0-1, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη.

Πηγή: Sdna.gr