Πάρτι με τεσσάρα στο άδειο Καραϊσκάκης ο Ολυμπιακός!

Μόνο ο Ολυμπιακός υπήρχε στο άδειο Καραϊσκάκη, καθώς η ΑΕΛ... έμεινε στη Λάρισα και οι «ερυθρόλευκοι» την ισοπέδωσαν με 4-1 παρότι αγωνίστηκαν με πολλές ρεζέρβες.

Συνέχισε ακριβώς από εκεί που σταμάτησε πριν λίγες μέρες στην Τρίπολη! Ένας εξαιρετικά φορμαρισμένος Ολυμπιακός στο κλείσιμο του 2019, έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο κόντρα στην ΑΕΛ στο άδειο λόγω τιμωρίας Καραϊσκάκη, δημιούργησε όμορφες φάσεις, πέτυχε και πάλι πολλά γκολ -4 στο ημίχρονο όπως επί του Αστέρα- και έφτασε σε μια ακόμη άνετη νίκη (ΣΚΟΡ), για την 15η αγωνιστική της Super League. Παράλληλα, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς παρέμεινε αήττητη στο πρωτάθλημα για 25ο συνολικά και 19ο εντός έδρας παιχνίδι.

Η εικόνα του αγώνα ήταν... καρμπόν με αυτή της Τρίπολης, αφού από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση, «τελείωσε» το ματς πριν καλά καλά αρχίσει, με το σκορ να είναι ήδη 3-0 πριν το 20λεπτο! Γενικά το πρώτο αυτό ημίχρονο, ήταν μάλλον το καλύτερο για τους «ερυθρόλευκους» φέτος στο πρωτάθλημα, παρά τις αλλαγές του Μαρτίνς στο αρχικό σχήμα. Πέρα από τα γκολ, ήταν συνολικά εξαιρετική η εικόνα τους σε όλες τις γραμμές και όλους τους τομείς του παιχνιδιού, κάνοντας ένα κλασικό παιχνίδι... Μαρτίνς, με ταχύτατο τρανζίσιον και κυκλοφορία μπάλας, ένταση στο πρέσινγκ, πολλές κινήσεις χωρίς τη μπάλα. ποικιλία στις επιθέσεις, είτε από τον άξονα είτε από τις πτέρυγες και ορισμένες υπέροχες «αυτοματοποιημένες» επιθέσεις.

Αντιθέτως, η τρομερά αργή άμυνα της ΑΕΛ, ουδέποτε κατάφερε έστω να περιορίσει στο ελάχιστο τις επιθετικές ορέξεις των Πειραιωτών και από τη στιγμή που το σκορ... ξέφυγε πολύ νωρίς, στη συνέχεια η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου κατέρρευσε πλήρως. Ο Ολυμπιακός είχε 10 τελικές μέχρι τα μισά του πρώτου μέρους και 15 συνολικά ως την ανάπαυλα! Στο εντυπωσιακό πρώτο 20λεπτο οι γηπεδούχοι πέτυχαν τρία έξοχα γκολ με Μασούρα (2) και Σουντανί (1), με τους δυο αυτούς να είναι μάλλον και οι και οι καλύτεροι του γηπέδου. Λίγα λεπτά πριν το φινάλε του 45λεπτου, ο Ελ Αραμπί με πέναλτι έκανε και το 4-0 με πέναλτι.

Στην επανάληψη, επίσης όπως και στο ματς της Τρίπολης, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τον Μαρτίνς να ζητά πάντως από τους παίκτες του να μη χάσουν την επιθετικότητά τους. Αυτό ωστόσο συνέβη όπως και να 'χει, αφού πέρα από 2-3 μικροευκαιρίες, οι Πειραιώτες δεν είχαν την επιθετική παραγωγή του πρώτου μέρους. Μάλιστα, η ΑΕΛ κατάφερε να μειώσει σε 4-1 στο 56' μετά από διπλό λάθος των Γκασπάρ και Σα και σουτ του Ουάρντα. Έστω κι έτσι, ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα να διαχειριστεί και να ελέγξει το ματς στη συνέχεια, παραμένοντας σταθερά με τη μπάλα στα πόδια. Ως το φινάλε, το ματς... έσβησε με αυτό το 4-1, με καλύτερη φάση την... προσωπική δήλωση του Κούγια για επικείμενα πρόστιμα!

Πηγή: Sdna.gr