ΟΦΗ - Παναθηναϊκός 1-1: Βαθμό με 10 παίκτες και Ζαχίντ

Ο Παναθηναϊκός ακύρωσε τον (ελλιπή) ΟΦΗ, βρέθηκε ξαφνικά να χάνει, έμεινε με 10, αλλά ήταν ανώτερος στο γήπεδο και από εξαιρετική ενέργεια του Χρήστου Δώνη, έφυγε με το 1-1.

Παλικάρι ήταν στη «μάχη» της Κρήτης ο Παναθηναϊκός στο σημερινό 1-1 με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει με παίκτη λιγότερο (84’) το γκολ του Φιγκεϊρέδο (65’) που είχε προκύψει κόντρα στη ροή του ματς και να αυξήσει το αήττητο σερί του στα επτά παιχνίδια.

Οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά σε πέντε εφιαλτικά λεπτά δέχτηκαν πρώτοι γκολ από τον Φιγκεϊρέδο (65’) και έμειναν με δέκα παίκτες λίγο αργότερα με την αποβολή του Σένκεφελντ (70’).

Ο Παναθηναϊκός ωστόσο αντέδρασε και παρότι είχε παίκτη λιγότερο κατάφερε να μείνει όρθιος και να ισοφαρίσει.

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με μεγάλη αποφασιστικότητα και το αποτέλεσμα ήταν να πραγματοποιούνται δυνατές μονομαχίες σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, αλλά και αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα και εκατέρωθεν λάθη.

Ο Παναθηναϊκός έδωσε έμφαση στις γρήγορες μεταβάσεις του ΟΦΗ προς την επίθεση και φρόντισε να έχει τις κατάλληλες επιστροφές, ενώ ο Διούδης απέφευγε τις κοντινές πάσες για να αποτρέψει το πρέσινγκ των γηπεδούχων στο αμυντικό τρίτο των «πράσινων».

Με αυτόν τον τρόπο το «τριφύλλι» περιόρισε στο ελάχιστο τις επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του στο πρώτο ημίχρονο και ήταν λίγο περισσότερο απειλητικό στο ίδιο διάστημα, έχοντας τη μεγάλη ευκαιρία στο τετ α τετ του Μπουζούκη στο 19’ που έσωσε ο Σωτηρίου.

Οι Κρητικοί ήταν πιο επικίνδυνοι από την αριστερή τους πλευρά, με τον Γιόχανσον να συναντά αρκετές δυσκολίες απέναντι στον Φερέιρα, ενώ και ο Παναθηναϊκός από αριστερά με τους Ινσούα και Χατζηγιοβάνη δημιουργούσε συχνότερα ρήγματα.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως γκολ, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ακυρωθέν τέρμα ως οφ σάιντ (28’ Μακέντα - 42’ Φιγκεϊρέδο) σε απόλυτα οριακές φάσεις.

Ο ΟΦΗ είχε οριακά την κατοχή της μπάλας (53%-47%), οι τελικές ήταν 3-3, με τον Παναθηναϊκό να έχει τις δύο στο στόχο και τους γηπεδούχους καμία.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας τον έλεγχο στη μεσαία γραμμή, δύο υποσχόμενες ευκαιρίες και ένα δοκάρι σε απευθείας φάουλ του Δώνη (60’).

Ο Γιώργος Σίμος άλλαξε το σύστημα σε 4-3-3 στο 65’ και δύο λεπτά αργότερα ο Φιγκεϊρέδο άνοιξε το σκορ κόντρα στη ροή του ματς  (1-0).

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Παναθηναϊκό, πέντε λεπτά αργότερα αποβλήθηκε σωστά ο Σένκεφελντ με δεύτερη κίτρινη, αλλάζοντας τις αριθμητικές ισορροπίες.

Παρά ταύτα ο Δώνης έριξε στη μάχη τον Ζαχίντ και αυτός έδωσε την πάσα στον Δώνη που κέρδισε το καθαρό πέναλτι από τον Κουτρουμπή, με τον Μακέντα να ισοφαρίζει σε 1-1 (84’) παρότι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες.

Πηγή: Sdna.gr