Άρης - Βόλος 4-0: Κιτρινόμαυρη καταιγίδα!

Μετά από καιρό, Άρης να... γουστάρεις: η ομάδα του Ένινγκ με μεγάλους πρωταγωνιστές του Ιντέγε, Γκάμα (από δύο γκολ) διέλυσε τον Βόλο με 4-0 στο «Κλ. Βικελίδης» και έπιασαν τον Παναθηναϊκό στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Ο Άρης μετά την ήττα από τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο, μπήκε στην αναμέτρηση με τον Βόλο αποφασισμένος να δώσει τις δικές του απαντήσεις και μόλις στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ιντέγε εκμεταλλεύτηκε την εκπληκτική συνεργασία των Γκάμα-Φετφατζίδη και δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για τους «κιτρινόμαυρους».

Το γρήγορο γκολ έδωσε «φτερά» στους παίκτες του Άρη που πάτησαν το... γκάζι και στο 24ο λεπτό ο Λάρσον έβγαλε τον Ιντέγε τετ-α-τετ με τον Γκαραβέλη, με τον Νιγηριανό επιθετικό με εξαιρετική λόμπα να περνάει την μπάλα πάνω από τον πορτιέρο του Βόλου, διαμορφώνοντας το 2-0 υπέρ των «κιτρινόμαυρων».

Στο 30ο λεπτό ήρθε το... κερασάκι για τον Άρη στο πρώτο ημίχρονο, αφού ο Ντεντάκης ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Γκάμα, με τον Τζήλο να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκάμα που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε διαστάσεις θριάμβου για τον Άρη στο πρώτο ημίχρονο, με το 3-0 να είναι το σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Ο Άρης μπήκε με την ίδια... φόρα και στο δεύτερο ημίχρονο και με την συμπλήρωση 15 λεπτών στο δεύτερο μέρος, ευτύχησε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 4-0, με τον Λάρσον να περνάει τον Γκαραβέλη, να πηγαίνει στα πλάγια να αλλάζει ξανά κατεύθυνση και να δίνει στον Γκάμα που με πολύ ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα αρχικά στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα...

Από την πλευρά του ο συνεργάτης του Χουάν Φεράντο, Βίκτορ Μπασάντρε, προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα στο δεύτερο ημίχρονο, προκειμένου να φανεί η ομάδα του πιο ανταγωνιστική απέναντι στον Άρη, που είχε την υπεροχή καθ'όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Στα τελευταία λεπτά με τον Άρη να κρατάει τη νίκη στα χέρια του, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, με τους γηπεδούχους να κάνουν συντήρηση δυνάμεων, ενώ το τελικό σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης, Τζήλου, βρήκε τους παίκτες του Άρη να πανηγυρίζουν την επιστροφή στις νίκες.

Πηγή: Sdna.gr