Πανιώνιος - Λαμία 0-1: Τον... βύθισε!

Με 10 από το 27' η Λαμία έφυγε με το τρίποντο από τη Νέα Σμύρνη και ο Πανιώνιος παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Καλύτερο ξεκίνημα στη νέα χρονιά δεν θα μπορούσε να φανταστεί η Λαμία που έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το γήπεδο της Νέας Σμύρνης, νικώντας τον Πανιώνιο με 1-0.

Η ομάδα της Φθιώτιδας επέστρεψε στις επιτυχίες έπειτα από τρεις αγώνες αν και από το 27’ έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπεχαράνο και ξέφυγε 14 βαθμούς από τις τελευταίες θέσεις ενώ ο Άκης Μάντζιος πλήγωσε την πρώην ομάδα του, στον πάγκο της οποίας ήταν στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Ο Πανιώνιος από την πλευρά του αυτοκτόνησε. Η ομάδα του Νικόδημου Παπαβασιλείου γνώρισε την Πέμπτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα και έχασε την ευκαιρία να αφήσει τον Παναιτωλικό στην τελευταία θέση.

Το πρώτο ημίχρονο είχε δύο όψεις. Η Λαμία μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, απείλησε στο 8’ και το 10’ και η τρίτη της επίσκεψη στα καρέ του Πανιωνίου ήταν και η φαρμακερή αφού ο Καραμάνος στο 11ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους που δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα μέχρι το 27ο λεπτό.

Ήταν το λεπτό που ο Μπεχαράνο με ανόητη κόκκινη για εκτός έδρας φάσης μαρκάρισμα άφησε την ομάδα της Φθιώτιδας με 10 παίκτες. Ο Πανιώνιος αμέσως άγγιξε την ισοφάριση, στο 29’ με τον Παπανικολάου και γενικά πήρε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, αλλά ή δεξ έμπαινε στην αντίπαλη περιοχή ή όταν το έκανε ήταν επιπόλαιος με δύο υποψίες ευκαιρίας στο 36’ και το 37’. Η Λαμία μετά το γκολ στο 11ο λεπτό δεν απείλησε ξανά μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Το σφυροκόπημα της ομάδας της Φθιώτιδας από τον Πανιώνιο που εξακολούθησε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, συνεχίστηκε και στο δεύτερο 45λεπτο, κυρίως με σέντρες που όμως δεν έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα για τον Πανιώνιο. Οι γηπεδούχοι απείλησαν ουσιαστικά μόνο στο 57’ με κεφαλιά του Αραμπούλι απέναντι σε μια Λαμία που έπαιξε φουλ άμυνα και έκανε την πρώτη τελική μετά το γκολ, στο 78ο λεπτό με σουτ του Σκόνδρα.

Η Λαμία λοιπόν, έφυγε με το τρίποντο από τη Νέα Σμύρνη, γήπεδο στο οποίο είχε τέσσερις ήττες σδε ισάριθμες επισκέψεις, όλες με 1-0.

Πηγή: Sdna.gr