Ισόπαλο το ντέρμπι για Σπαρτάκ πριν τον ΠΑΟΚ

Η προσεχής αντίπαλος του ΠΑΟΚ στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, Σπαρτάκ ήταν πολύ ανώτερη της Λοκομοτίβ στο ντέρμπι της Μόσχας, το οποίο τελικά δεν ανέδειξε νικητή (0-0).

Οι σωτήριες επεμβάσεις του τερματοφύλακα της Λοκομοτίβ, Γκιγιέρμε Αλβίμ, στέρησαν από την Σπαρτάκ Μόσχας το γκολ και κατ’ επέκταση την νίκη στο ντέρμπι με την Λοκομοτίβ για τη 2η αγωνιστική της ρωσικής Πρέμιερ Λιγκ.

Ο Μάσιμο Καρέρα δεν άλλαξε πρόσωπα και τακτική στο ντέρμπι της Μόσχας. Επέμενε στο «4-3-3», με τον Μαξιμένκο κάτω από τα δοκάρια, τους Εσένκο, Ζιγκό, Μποκέτι, Κομπάροφ τετράδα στην άμυνα, στη μεσαία γραμμή ο Φερνάντο ήταν ο αμυντικός χαφ και οι Ζομπνίν, Γκλουσακόφ λίγο πιο μπροστά του. Η επιθετική τριπλέτα αποτελούταν από τους Τασάεφ (δεξιά), Πρόμες (αριστερά) και Ζε Λουίς στην κορυφή.

Ό,τι καλό δημιουργούσε η Σπαρτάκ στο πρώτο 45λεπτο, επιλέγοντας να δώσει χώρο και μπάλα στη Λοκομοτίβ και να παίξει περισσότερο στην κόντρα, ξεκινούσε είτε από τα πόδια του Ζε Λουίς, ο οποίος υποδέχθηκε πολλές πρώτες μπάλες παίζοντας με πλάτη στην κορυφή της επίθεσης, είτε από τις επελάσεις του ταχύτατου Πρόμες από το αριστερό άκρο. Εχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες, αλλά οι ποδοσφαιριστές της δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

Το συγκεκριμένο δίδυμο, Πρόμες – Ζε Λουίς, θέλει μεγάλη προσοχή από τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ, καθώς είναι ό,τι πιο ποιοτικό διαθέτει η ομάδα της Μόσχας από τη μέση και μπροστά.
Στο δεύτερο μέρος, η Λοκομοτίβ ισορρόπησε το παιχνίδι αλλά η Σπαρτάκ ήταν αυτή που έχασε την μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Ζε Λουίς στο 70ο λεπτό να εξουδετερώνεται από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Στο 72’ ο Ποπόφ πέρασε αντί του Γκλουσακόφ, ο οποίος αγωνίστηκε στο β’ μέρος με ράμματα στο κεφάλι, καθώς είχε χτυπήσει κατά την διάρκεια των πρώτων 45 λεπτών.

Από: gazzetta.gr