Πάτησε τετράδα η Ξάνθη!

Η Ξάνθη «καθάρισε» τον Βόλο με 3-1 εκτός έδρας και πάτησε στην τέταρτη θέση της Super League. Γκολάρες από Μπαξεβανίδη και Γέντρισεκ ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξε και η αποβολή του Οικονόμου στην εξέλιξη του αγώνα.

Ξάνθη για τετράδα. Με μία τρομερή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πέρασαν με το εμφατικό 1-3 από την έδρα του Βόλου και ανέβηκε μόνος τέταρτος στην  βαθμολογία της Super League.

Η Ξάνθη είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στα πρώτα λεπτά , με τους γηπεδούχους να κλείνονται στο δικό τους μισό και να προσπαθούν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις. Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή δεν μπορούσαν να απειλήσουν ουσιαστικά. Στα πρώτα είκοσι λεπτά του αγώνα η μοναδική υποψία φάσης ήταν ένα σουτ του Στάρζεον, το οποίο πέρασε αρκετά άουτ.

Μετά το 25΄τα δεδομένα άλλαξαν με τους γηπεδούχους να παίρνουν τον έλεγχο του αγώνα. Μάλιστα στο 30ο λεπτό είχαν και μία τεράστια ευκαιρία με τον Μάντζη, ο οποίος δεν κατάφερε από θέση τετ α τετ να σκοράρει. Το θέαμα δεν ήταν εντυπωσιακό, με εξαίρεση φυσικά το υπέροχο σουτ του Μπαξεβανίδη, με το οποίο η Ξάνθη πήρε κεφάλι στο σκορ στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου.

Ενώ λοιπόν όλα έδειχναν ότι θα κυλήσουν... ήρεμα το απρόσεχτο πέναλτι του Καρασαλίδη πήγε βάλει ξανά στο ματς τους γηπεδούχους. Τελικά όμως ο Αμπάντ απέκρουσε το πέναλτι του Μουνίθ και έτσι η Ξάνθη πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 1-0.

Παρά το γεγονός ότι ο Βόλος ολοκλήρωσε με χαμένο πέναλτι το πρώτο ημίχρονο μπήκε δυνατά στο δεύτερο και μάλιστα ισοφάρισε με γκολάρα του Γέντρισεκ με πανέμορφο σουτ. Η άδικη όπως φαίνεται δεύτερη κίτρινη του Οικονόμου, άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα και από το σημείο αυτό και μετά η Ξάνθη πάτησε γκάζι πέτυχε δύο τέρματα με Εντουάρντο και Λισγάρα και διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Πηγή: Sdna.gr